Tywin Lannister

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Zanedlouho budu mrtvý, stejně jako ty, tvoje sestra a všechny její děti, všichni budeme mrtví, všichni budeme hnít v zemi. Je to rodinné jméno, které žije dál. To je všechno, co přetrvává. Ne tvoje osobní sláva, ne tvoje čest…ale rodina.“

Tywin Lannister k nejstaršímu synovi, Jaimemu

 

Lord Tywin Lannister byl hlavou Rodu Lannisterů, Lordem z Castery Rock, Správcem Západu, Pobočníkem Krále tří různých králů a Ochráncem Říše. Byl otcem Cersei, Jaimeho a Tyriona, a dědečkem incestního Joffreyho, Myrcelly a Tommena Baratheonů.

Historie

Tywin je hlava Rodu Lannisterů, Ochránce Města, Lord Ochránce Westerlandu, Lord z Casterly Rock, Lord z Harrenhalu, Štít Lannisportu, Protektor Západu, Ochránce Říše a Pobočník krále. Je nejbohatším a nejmocnějším mužem Westerosu a nejmocnější mužem známého světa. Tywin je bezpochyby nejmocnějším a nejnebezpečnějším Lordem Sedmi království. Podle Tyriona, jeho nejmladšího syna, je nejnebezpečnějším mužem světa a má všech Sedm království „v kapse“. Jinými slovy má obrovský vliv a moc nad všemi královstvími. Má značný vliv a moc i nad ostatními Lordy a je skutečnou mocí i v Králově přístavišti bez ohledu na nedávné krále.

Westerlands jsou jedním z regionů, Rod Lannisterů jeden z velkých rodů. Rod Lannisterů je nejbohatší ve Westerosu. Regionu vládnou ze sídla v Casterly Rock. Je vdovcem s třemi dětmi – Jaimem, Cersei a Tyrionem. Jejich rodové sídlo Casterly Rock stojí nad sedmi velmi bohatými zlatými doly, což rodině zajistilo obrovské bohatství a moc po dlouhé roky a vedlo k žertu že Tywin „sere zlato“.

Tywin je milovaný syn Tytose Lannistera. Jeho otec řídil rodinu během úpadku, ztratil hodně jmění na mizerných investicích a dovolil, aby se mu u dvora posmívali, čímž vytvořil na rodině zdání slabosti. Proti Tytosovi se vzbouřil vazalský Rod Reynů z Castamere a Tywin tuto rebelii osobně potlačil, rod vyhladil a obnovil reputaci rodu. Jeho bezohledná destrukce Rodu Reynů byla zvěčněna v písni „Deště Castameru“ a dala temnější konotace obvyklé frázi „Lannisterové vždycky platí své dluhy“, která původně odkazovala jen na obrovské rodinné jmění.

Vzal si svou sestřenku Joannu Lannister a prvními dětmi byla dvojčata Cersei a Jaime. Zemřela při porodu Tyriona, což od té doby kladl Tywin synovi za vinu. Když byl Jaime Maesterem diagnostikován s potíží učení – odhadovalo se, že nikdy nebude číst – Tywin s ním seděl denně čtyři hodiny, dokud své problémy nepřekonal, celkově přes Jaimeho masivní odpor. Tywin pohrdá svým mladším synem a vnímá ho jako nehodu a perversi. Když byl Tyrion malý, Jaime na něj nastražil léčku s šlapkou. Nasadil ji jako běžnou vyděšenou dívku, kterou osvobodili od banditů. Jaime pronásledoval bandity, zatímco Tyrion dívku utěšoval. Vzali se, ale když na to přišel Tywin, byl vztekem bez sebe a donutil Jaimeho přiznat barvu. Tywin jí pak zaplatil za to, že bude mít sex se všemi jeho strážci a donutil Tyriona se dívat. Od té doby byla jejich nenávist vzájemná. Nicméně platí, že všechny jeho děti z něj mají hrůzu a chodí se s ním radit. Hrál taky roli ve Válce Ninepenny Králů.

Jako velmi schopný administrátor a správce sloužil Tywin jako Pobočník krále Aerysovi II. Targaryenovi po dobu dvaceti let, dokud Šílený Král definitivně nezešílel. Tehdy odmítl Tywinovu žádost, aby si Cersei vzala prince Rhaegara a udělal z Jaimeho člena Stráže. Protože tito rytíři se nesmí ženit, Aerys efektivně zlikvidoval Tywinova dědice, což vnímal jako velkou urážku a rezignoval.

Během Robertovy vzpoury zůstal Tywin neutrální a nereagoval ani na výzvy krále ani na volání rebelů až do Bitvy Trojzubce, po které bylo jasné, že rebelové vyhrají. Tywin vytáhl s celou silou Casterly Rock do hlavního města, předstíral, že jde odrazit rebely. Aerysovi poradci radili králi, aby Tywinovi nevěřil, dokonce i Jaime, který věděl, že jeho otec by nikdy nepodpořil prohrávající stranu.

Nicméně na Pycellovu radu byly brány otevřeny armádě Lannisterů. Tywin nařídil převzetí města a královskou rodinu rychle odstranil; město bylo vydrancováno a královskou rodinu zmasakroval Ser Gregor Clegane. Když Aerys viděl Tywinovu zradu, nařídil Jaimemu přinést jeho hlavu a královskému pyromantovi město zapálit. Jaime pak osobně bodl Šílenho Krále do zad. Když Robert Baratheon a Eddark Stark dorazili do Rudé bašty, Tywin ukázal těla královské rodiny jako důkaz svého spojenectví. Po vzpouře převzal Robert Baratheon trůn a vzal si Cersei, čímž zpečetil spojenectví obou rodů.

Cersei porodila tři děti: Joffreyho, Myrcellu a Tommena Baratheony. Všechny tři jsou ale výsledkem incestu mezi Cersei a Jaimem, což neví ani Tywin. Objevili to nezávisle na sobě Jon Arryn a Eddard Stark a znamená to taky, že Joffrey – nejstarší z Baratheonů a zjevný následník – nemá jakýkoli nárok na trůn.

Tywin si je blízký s mladším bratrem Kevanem, který je mu hlavním poradcem. Kevanův syn Lancel byl Robertovým zemanem a mnozí se domnívají, že během osudného lovu dal na příkaz Cersei Robertovi příliš mnoho vína.

Osobnost

Tywin je znám pro své stoické, jak hřebíky tvrdé, pragmatické, vychytralé a kalkulující chování, stejně jako pro bezohledné, chladné, manipulativní a často nespoustané jednání bažící po moci, i když se jedná o rodinu. Jedináosoba, ke které kdy choval nějaký sentiment, byla jeho žena Joanna, kterou velmi milovala  která zemřela při Tyrionově porodu.

Trvá obecně na tom, že všechno jeho konání je v zájmu vlastní rodiny. Jeho otec Tytos byl milý, štědrý a starostlivý muž, jehož špatné investice a další rozhodnutí přinesla Lannisterům posměch. Důsledkem toho je, že ačkoli Aryi Stark přiznal, že Tytos byl „dobrý člověk“, vidí Tywin otcovu milou povahu jako zdroj slabosti. Sám obnovil rodinné jmění téměř jednou rukou spolu s totální destrukcí Rodu Reynů, díky čemuž přijal bezohlednost jako spolehlivý princip, který drží rodinu u moci. Tahle bezohlednost spojená s chytrosti, efektivitou, vychytralostí, mimořádnou inteligencí a mocichtivou a krvežíznivou povahou způsobila, že si ho Šílený Král zvolil za Pobočníka.

Ironií osudu jeho tvrdé akce a neochota sloužit také jako starostlivý otec rodiny způsobily silné problémy v osobnostech všech tří jeho dětí, které z něj mají hrůzu. Jaime a Cersei mají incestní vztah už od mládí. Částečně kvůli nedostatku milujících rodičů. Tywin strávil většinu jejich dětství v Králově přístavišti službou Králi a díky mrtvé matce byly děti vychovávány služebnictvem. Na Casterly Rock se Tywin vracel jen zřídka a obvykle jen udělil tresty za jakékoli prohřešky, kterých se jeho děti mezitím dopustily.

Všechny své děti nutil do svazků, ze kterých by rodina mohla těžit a urazilo ho, když se Tyrion oženil z lásky. Z Tywinovy strany to bylo samozřejmě pokrytectví, protože sám si vzal z lásky vlastní sestřenici.

Navzdory veškerému ponižování Tyriona je si vědom, že trpaslík je nejinteligentnější, nejefektivnější a politicky nejschopnější ze všech jeho dětí.

Kromě toho zastává Tywin velmi konzervativní hodnoty, ve kterých jsou ženy určeny pouze k aliančním sňatkům a nic moc dalšího, rozhodně nemají mít samy žádnou moc. Z toho důvodu nenaučil Cersei nikdy vládnout, což kontrastuje například s rodem Tyrellu, kde jsou ženy běžně cvičeny v dvorských schopnostech a politice více než muži. Když se Cersei stala královnou, pojala svoje panování vlastně jen jako možnost pomsty vůči Tyrionovi a Margaery. Tywin jí jednou jasně sdělil, že jeho nedůvěra v ní neplyne z jejího pohlaví, ale protože není tak chytrá, jak si o sobě myslí. Po jeho smrti se Cersei snažila upevnit svou moc, ale zůstala jen více izolovaná a nenáviděná lidmi Westerosu.

Nejvíce empatie chová Tywin k Jaimemu, i když to nikdy nebyl skutečný respekt. Zklamalo ho, že jeho syn pokračuje jako člen Královské stráže. I když jde o nejvyšší post, jakého může rytíř dosáhnout, Tywin tím ztrácí dědice a připadá tak v úvahu jen nenáviděný Tyrion. Když Jaimeho zajali Starkové, neudělal jeho otec vůbec nic.

Obecně dobrý vztah má Tywin se svým mladším bratrem Kevanem, který mu dlouhá léta sloužil jako věrný pobočník. Celkově vzato ale jakožto člověk, který tvrdí, že rodina je vším, totálně pokrytecky zničil svoje vztahy se všemi svými dětmi.

Neukázal ani žádný zájem o vnuka Joffreyho s jasným vědomím, že je totálně neschopný vládnout říši.

Na rozdíl od Joffreyho se nenechá ovládat osobními mstami a vždy váží politické výhody a nevýhody svých tahů. Když dorazil do okupovaného Harrenhalu, zarazil nesmyslné mučení, protože využít zajatce k práci bylo jednoduše efektivnější. Na druhou stranu ale dává jasně najevo osobní uspokojení tehdy, když porazí nebo poníží někoho, kdo urazil nebo ponížil jeho samotného. Ovšem i tyto vendety vyhledává jen v momentě, kdy slouží rodině. Plány na Rudou svatbu viděl jako nezbytnost k ukončení války proti Severu a rodinný meč Starků nechal roztavit, protože z nenahraditelné Valyriánské oceli se dala ukovat nová zbraň.

Navzdory své bezohlednosti a kalkulující povaze umí ukázat lepší stránku, když na něj někdo udělá dojem, což ukázal na dobrém zacházení osobní služkou (nevěděl, že je to Arya Stark), s níž jednal s respektem a laskavě, když ukázala, že umí číst. Mluvil s ní otevřeně a dokonce ji nechal dojíst jeho večeři a nechal jí i v kuchyni volnou ruku. Je ovšem možné, že se taky bál otráveného jídla vzhledem k dřívějším pokusům o otravu. Stejný přístup ukázal i u vnuka Tommena, protože viděl, že se stane mnohem lepším králem než Joffrey, a sdílel s ním svoje znalosti a moudrost ohledně královských povinností.

Ačkoli jeho politiské a správcovské schopnosti jsou nepopiratelné, jeho vojenské jsou sporné. Během Robertovy vzpoury se neúčastnil žádné z bitev kromě vyplenění Králova přístaviště, když byl poměr sil jasný. Během vzpoury Greyjoyů ztratil celou flotilu díky Euronovu překvapivému útoku a během Války Pěti Králů těžce podcenil Robba Starka, který ho opakovaně vyháněl z bojiště.

Později totálně otočil poměry vítězstvím na Černovodě (částečně díky alianci s Tyrrelly) a i když jeho destruktivní tahy byly velmi brutální, přinesly nesporné vojenské výsledky. Ačkoli není přílišným velitelem, je dobrým stratégem – v hlavě má všechny tahy a ví, jak zasít do nepřátel strach.

Ačkoli nevěří žádnému z dalších velkých rodů, vnímá jako nutnost uzavírání některých spojenectví kvůli podpoře svých plánů. Po jeho smrti Cersei prakticky zlikvidovala několika tahy všechnu jeho práci a obnovila staré sváry, což zničilo všechny hlavní aliance a nechalo rod Lannisterů značně nechráněný.

 

„Lannisteři se nechovají jako hlupáci.“

 

„Lev se nezabývá názory ovcí.“

 

„Každý muž, který musí říkat, že je král, není král.“

Tywin k Joffreymu

„Vysvětli mi, proč je vznešenější zabít deset tisíc lidí v bitvě než tucet u večeře.“

 

Tywin: „Nejsi můj syn.“

Tyrion: „Jsem tvůj syn. Vždycky jsem byl tvůj syn.“

Tywinova poslední slova, než ho Tyrion zabil

„Řekni Lordu Tywinovi, že si pro něj jde zima. Dvacet tisíc Seveřanů pochoduje na jih, aby zjistili, jestli opravdu sere zlato.“

Robb Stark k lannisterskému špionovi

„Jméno Lannister už neznamená to, co kdysi. Tywin je mrtvý. Svůj rod držel u moci jen svou vůlí. Bez nej je Jaime jedna ruka bez spojenců. Tommen je jen chlapec, ne král, kterého je třeba se bát.“

Petyr Baelish informuje Roose Boltona o tom, že bez Tywina je rod Lannisterů zranitelný

„Zabil jsem svého otce. Chtěl mě popravit za zločin, který jsem nespáchal. A šoustal ženu, kterou jsem miloval.“

Tyrion k Jorahu Mormontovi

„Nevěřila jsem tvému otci. Ani jsem ho neměla ráda. Ale respektovala jsem ho. Nebyl hlupák. Chápal, že někdy musíme se soupeři spolupracovat a ne je ničit.“

Olenna Tyrrel k Cersei

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.