R´hllor

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Pane Světla! Přijď k nám v naší temnotě. Nabízíme ti tyto falešné bohy. Přijmi je a sešli na nás své světlo. Protože noc je temná a plná hrůzy.“

Melisandřina modlitba k R´hllorovi

 

R´hllor, jinak také Pán Světla či Červený Bůh, případně Srdce Ohně a Bůh Plamene a Stínu, je božstvo velmi uznávané na Essosu. Je popsán jako „ohnivý bůh“ a jeho kněžstvo „ohniví kněží“, protože jeho víra se točí hlavně kolem ohně a světla. Je hlavním náboženstvím v některých Svobodných městech a sahá až na Asshai na vzdáleném východě. Ve Westerosu se o něm téměř neví.

Víra…

Náboženství Pána Světla je soustředěné kolem víry v existenci jediného všemocného boha. R´hllor je bohem ohně, který poskytuje světlo, teplo a život a bojuje proti temnotě, ledu a smrti, kterou představuje protibožstvo „Velcí Druzí.“

Vzhledem k této dualistické formě mnozí fanatičtí představitelé věří, že Pán Světla je „jediným pravým bohem“, a všechna další náboženství jsou démoni nebo falešné modly, které je třeba odstranit. Mezi ně patří Staří bohové Lesa, Víra Sedmi nebo Utopený bůh a další.

Uctívání zahrnuje idolizaci ohně a světla. Stíny mají také silnou roli, protože jsou světlem vytvářeny. Je velmi zaměřeno na proroctví a exstatické vize získávané z plamenů. Melisandre tvrdí, že pohledem do plamenů získává vize budoucnosti.

Na rozdíl od víry ve Staré Bohy na Severu nebo Utopeného Boha Železných ostrovů, víra v Pána Světla má podle vlastních slov několik svatých textů, podobně jako Víra Sedmi.

Zatímco Víra Sedmi věří v Sedm Nebes a Sedm Pekel, ve víře Pána Světla je za jediné peklo pokládán svět, ve kterém zrovna žijeme a jediné nebe je to, do kterého může bůh vzít duše svých následovníků z téhle temnoty.

Uctívači také věří v příchod vyvoleného bojovníka, Přislíbeného Prince, zrozeného ze „soli a kouře“, který bude vládnout měčem Nositelem světla.

Praktiky…

Většina praktik uctívání Pána Světla zahrnuje oheň. Mohou to být jednoduše ohně nebo hranice, někdy zahrnující obětování nevěřících upálením. Jeho symbolem je hořící srdce. Víra je vedena „Rudými kněžími“, ale mohou se přidat jak muži, tak ženy.

Obvyklá modlitba stoupenců Pána Světla zahrnuje frázi: „Noc je temná a plná hrůzy.“ následovaná větou: „Pane, sešli nám své světlo.“ Pokud komunikují mezi sebou, mluví Rudí Kněží většinou Vysokou Valyrijštinou a zdraví se tradiční Valyrijskou frází valar morghulis/valar dohaeris, i když to má spíše spojitost s minulostí většiny kněží než se samotným náboženstvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.