Gregory House M.D.

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Ahoj, nemocní lidé a jejich milovaní! V zájmu šetření časem a vyhnutí se spoustě pozdějších nudných konverzací, jsem doktor Gregory Hose. Můžete mi říkat Greg. Jsem jeden ze tří doktorů, co tu dneska ráno ordinují. Jsem certifikovaný (board/bored) diagnostik s dvojí specializací v infekčních chorobách a nefrologii. Jsem taky jediný doktor, co je tu aktuálně zaměstnaný, který je nucen být tu proti své vůli.“

Gregory House se představuje pacientům

 

Gregory House (nebo M.D., tedy Medical Division), skoro vždy jako House nebo občas Greg, je hlavní postavou seriálu. Hraje ho Hugh Laurie.

Byl zvolen několika stanicemi a weby jako seriálová postava desetiletí a v roce 2011 šlo o nejrozebíranější postavu Facebooku.

Pozadí…

Mládí…

Narodil se roku 1959. Jedno z možných dat je 11. červen (podle náramku v episodě „No reason“), což je také skutečné datum narození Hugha Laurieho. Další možnosti je 15. květen podle řidičáku.

seriepedia dr house House md profily postav Gregory House 02Je dítětem Blythe Houseové a neznámého muže. Jeho matka byla vdaná za námořního pilota, ale když byl ve službě, měla krom jiného poměr s Thomasem Bellem. O něm věřil House, že je jeho biologickým otcem kvůli mateřským znaménkům a dalším charakteristikám.

Během aktivní služby svého otce, která se táhla přes jeho dětství a dospívání, žil House v různých zemích včetně Egypta, Filipín a Japonska. Díky tomu mluví plynně několika jazyky – mandarínskou čínštinou, španělsky, portugalsky a hindi a má nějakou znalosti o dalších. Několikrát použil fráze z francouzštiny a latiny, ale není jasné, jak moc oba jazyky ovládá.

Byl určitě bystré dítě, což bylo požehnání i prokletí – měl schopnosti a jeho tvrdý otec i matka od něj očekávali mnoho. Pěstoval hodně koníčků jako chemii a hru na klavír a kytaru. Zdá se ale, že jeho izolace od vrstevníků a spíše špatné vztahy s rodiči způsobily, že se House stal samotářem. V době dospívání neměl skutečné přátele, což jeho samotářství jen pomohlo. Je několikrát jasně naznačeno, že často odporoval svému otci, který ho trestal jak fyzickým nepohodlím, tak citovou chladností.

Ve 12ti letech si uvědomil, že během jeho početí nebyl otec doma, takže došel k závěru, že John není jeho biologickým rodičem. Svého otce konfrontoval, díky čemuž spolu nemluvili celé léto a komunikovali jen psanými vzkazy. Vrátili se pak k jakémusi fungování, ovšem John jednal s Housem vždycky spíše chladně, protože si vzájemně nerozuměli. John svého syna nijak nezatracoval, ale byl zastáncem tvrdé lásky.

House se párkrát svěřil, že ho otec nutil do ledových koupelí nebo spánku venku v zimě pro utužení disciplíny.To vyústilo ve skutečnost, že má problémy ve vztazích a obecně narušenou osobnost – jeho matka k němu nebyla vícekrát upřímná v klíčových věcech a jeho otec dosti násilný.

Jeho kolegové vzali na vědomí, že tohle je asi zdroj jeho hlubokého osobního neštěstí a cynismu, strachu z intimity stejně jako nedostatku přijetí tradičních hodnot a rituálů společnosti.

Během svého pobytu v Japonsku (během puberty), potkal House rozcuchaného muže, který vypadal jako údržbář, ale byl nejlepším doktorem z celé nemocnice. Později zjistil, že jde o buraku, „nedotknutelného“ v japonské společnosti, člověka, který se nesnaží nijak zapadnout mezi zbývající personál. Když se jeden z Housových přátel smrtelně zranil během horolezení, doktoří se obrátili právě na tohoto muže ohledně diagnozy.

House potvrdil, že tohle byl hlavní důvod, proč se dal na medicínu – vědomí, že když selhalo všechno ostatní, doktoři přišli právě za buraku, ačkoli ho neměli rádi. Jeho způsob léčby reflektoval to, jak bylo s Housem zacházeno během jeho dětství a mládí: byl ignorován těmi „lepšími“ navzdory svému neortodoxnímu brilantnímu intelektu, velmi dobře rozuměl lidské povaze a rozhodně byl na svůj věk velmi moudrý.

Ke konci puberty chodil na přípravku v USA a kromě udržování velmi dobrého prospěchu hrál lakros a zajímal se o moderní i klasickou hudbu.

Další vzdělání…

seriepedia dr house House md profily postav Gregory House 03House chodil na Johns Hopkinsovu Univerzitu v Baltimoru ve státě Maryland. Než šel na medicínu, uvažoval o doktorátu z fyziky, protože toužil zkoumat temnou hmotu. Dostal se na Johns Hopkinsovu Lékařskou Školu a byl jedním z nejlepších studentů, což vedlo až ke stáži na Maylo Clinic, navzdory mnoha členům fakulty, kteří se k němu nechovali fér (podle Housova názoru). Byl ale přistižen při podvádění Philipem Weberem, ke kterému se později choval jako k nepříteli a který nakonec obdržel stáž, kterou měl získat Greg House.

Nakonec se dostal na Univerzitu v Michiganu. Během této doby se hodně vyskytoval v univerzitním knihkupectví, kde potkal i Lisu Cuddy. Během lásky na jednu noc House zjistil, že nebude znovu přijat na Hopkinsovu školu a bude si muset zopakovat poslední ročník. Následkem toho se stáhl z veřejného života a skončil vztah s Lisou. Nakonec dokončil stáže a získal specializaci v patologii, nefrologii a infekčních nemocech – jako bonus k vlastní dvojí specializaci.

V roce 1991 se na konferenci v New Orleans setkal s mladým studentem Jamesem Wilsonem. Všimnul si, že u sebe celý víkend nosí rozvodové formuláře. Sledoval ho do místního baru, kde nakonec Wilson rozbil lahví staré zrcadlo a byl zatčen za útok, vandalismus a poškození majetku. House ho sledoval na stanici a zaplatil za něj kauci. Zbytek konference strávili společně (většinou pitím) a stali se blízkými přáteli.

Nemoc…

Pět let před začátkem série postihla House během golfu krevní sraženina. Bohužel jediným projevem byla bolest a když si House uvědomil pravý stav věci, byla jeho noha už v takovém stavu, že to vypadalo jen na amputaci. Tu ale House odmítl a nechal si udělat bypass krve kolem mrtvého svalu.

Výsledekm byla silná bolest během rekonvalescence, která málem skončila infarktem, až byl House uveden do umělého spánku. Tehdy mu chirurgicky sval odstranili. Ačkoli mu nejspíš zachránili život (Stacy společně s Dr. Lisou Cuddy), stále ho bolí pravá noha.

[the_ad_group id=“2482″]

Housův vztek na rozhodnutí Stacy nechal v jejich vztahu navždy hořkou notu. House se začal mnohem více opírat emočně o Wilsona. Pro House je to ještě horší vzhledem ke skutečnosti, že před postižením byl aktivním atletem a hrál pravidelně golf. Dalším následkem je jeho závislost na opiátu Vicodin. Nicméně House přiznal, že i předtím bral občas drogy. Ačkoli ví, že je závislý, věří, že Vicodin je jediné, co mu pomáhá překonávat bolest a normálně fungovat.

Jeho závislost ho několikrát dostala do problémů a jeho kolegové si často nejsou jistí, jestli je jeho mizantropie způsobena drogou, bolestí, nebo je to skutečně jeho osobnost. O své noze nerad mluví a když na to přijde řeč, je velmi lehce dotčen.

Krom toho je velmi citlivý na vzhled svého pravého stehna – to je po operacích velmi zjizvené. Nerad ho ukazuje, zvláště v intimních situacích.

Obecně brání své rozhodnutí jako správné, ale když se setká s pacientem s podobnými příznaky, uznává, že se měl rozhodnout jinak. Přiznává také, že pokud by mu nohu odstranili, netrpěl by tolik bolestí a měl by asi i normální vztah.

Zajímavosti:

 • House je jedinou postavou, která se objevila ve všech epizodách.
 • Cuddy dává každý rok bokem 50 000 dolarů na žaloby vyvolané Housovým přístupem.
 • Průměrně 40% všech těchto případů ročně, kterým nemocnice čelí, je následkem Housova přístupu.
 • House navštěvuje oddělení lidskských zdrojů (HR) přibližně dvakrát denně.
 • Nemá rád nakládanou zeleninu.
 • Je ironií, že House pravděpodobně sbírá bežecké tenisky. Byl to návrh Hugha Laurieho během kostýmních zkoušek, protože měl pocit, že „muž s holí potřebuje funkční boty“. Původní návrh kostýmu House zahrnoval jenom obnošené ponožky.
 • Často používá prenosnou herní konzoli, nejdříve Game Boy Advance SP v první sérii, pozdějí Nintendo DS. Po většinu dílů pak používá PlayStation Portable a nakonec v osmé sérii PlayStation Vita.
 • Jeho krevní skupina je AB.
 • Sleduje O.C.
 • Nenávidí nošení kravat.
 • Několikrát zdrogoval Wilsona; nejdříve sedativy, aby mu zabránil v pronesení řeči, která by mu zničila kariéru, potom amfetaminy a naposledy opět sedativy během večeře s Cuddyovou a její matkou, jednoduše kvůli Housovu předpokladu, že Wilson bude nejhorší společnost. Čtvrtý případ byl skoro smrtelný kvůli přesvědčení, aby se Wilson podrobi chemoterapii.
 • Nesnáší čaj.
 • Jeho statistika chyb v diagnostice je 0.17, což je lepší než nemocniční průměr 0.32.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.