Daenerys Targaryen

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Máš dobrý nárok: máš titul a rodné právo. Ale máš víc než to: můžeš to popírat a skrývat to, ale máš dobré srdce. Nebudeš jen respektovaná a obávaná, budeš milovaná. Někdo, kdo může vládnout a má vládnout. Uběhla celá staletí, aniž by na světě byl někdo takový. Jsou chvíle, kdy se na tebe podívám a stále nemůžu věřit tomu, že jsi skutečná.“

Ser Joar Mormont k Daenerys Targaryen

Daenerys Targaryen, někdy zvaná Dany (svým bratrem Viserysem) byla jediné přeživší dítě Aeryse II. Targaryena, který byl vyhnán ze Železného trůnu během Robertovy vzpoury. Deaneřina matka byla poslána do bezpečí do Dračího kamene těsně přes vypleněním Králova Přístaviště. Zemřela během porodu za velké bouře, která zničila zbytek Targaryenské flotily, což získalo Daenerys přízvisko „Za bouře zrozená“ (Stormborn).

Žila v Essosu ve vyhnanství, dokud nebyla prodána svým bratrem Dothrakovi Khalu Drogo. Dvojice se do sebe postupně zamilovala, ale Daenerys ztratila svého manžela i syna kvůli manipulacím Mirri Maz Durra. Její manželství s Drogem a následný kontakt s Dothráckým lidem jí dal sebedůvěru a sílu vést, stejně jako víru v sebe sama jako právoplatnou královnu Sedmi království.

Po Viserysově smrti zůstala Daenerys jako poslední Targaryenka s úmyslem zmocnit se Železného trůnu, svého rodového práva. Formálně označuje sama sebe jako Královna Daenerys z Rodu Targaryen, První svého jména.

Vylíhla tři draky, když jejich kamenná vejce položila na Drogovu pohřební hranici předtím, než sama vstoupila do plamenů, aby je sebrala. Její draci jsou první po stovkách let, což jí vysloužilo další přízvisko Matka draků.

Seriepedie-Hra-o-truny postvy Daenerys Targaryen 02

Během dějů v Zátoce otroků je představena jako Daenerys Za bouře zrozená z Rodu Targaryen, První Svého Jména, Nespálená, Královna Meereenu, Královna Andalsu, Rhoynaru a Prvních lidí, Khaleesi Velkého Moře Trávy, Ničitelka řetězů a Matka Draků. Prokázala své schopnosti jako vůdkyně a dobyvatelka díky rychlému a většinou milosrdnému dobytí Svobodných měst Astaporu a Yunkai.

Pozadí…

Daenerys je jediné dítě a nejmladší dcera Krále Aeryse II. Targaryena, „Šíleného Krále“ a jeho sestry-manželky Rhaelly. Její otec zemřel během vyplenění Králova Přístaviště ještě před jejím narozením. Usurpátor Robert Baratheon se prohlásil sám za krále, když Aeryse porazil během události známé jako Robertova Vzpoura. Její těhotná matka a mladší bratr Viserys uprchli na ostrova Dračí kámen, původní domov Rodu Targaryenů. Její bratr Rhaegar Targaryen byl během vzpoury také zabit včetně potomků a příbuzných.

Během jejího zrození zuřila obrovská bouře, její matka zemřela krátce po porodu a zanechala ji tak jako sirotka. Jako dítě se ocitla ve vyhnanství spolu se svým bratrem, věrnými poddanými, mezi které patří i Ser Willem Darry.

Po celé roky se bez úspěchu snažili získat podporu pro zpětné získání Želeného trůnu. Viserys a Daenerys získali útočitště u Magistra Illyria Mopatis ve městě Pentos. Sní o nalezení klidného domova a místa, kam by patřila. Život pod Viserysovým vlivem ji učinil tichou a poddajnou.

[the_ad_group id=“2482″]

Osobnost…

Daenerys je zdvořilá, dobře vychovaná a naplněná tichým odhodláním. Bývala zastrašena ambicemi svého bratra a jeho výbuchy vzteku, ale čas mezi Dothráky ji naučil hrdosti, sebedůvěře a velení. Stále je ale svým způsobem naivní pokud jde o okolní svět, protože vyrůstala v izolaci – bratra byl jediným zdrojem informací. Ale je velmi inteligentní a rychle pochopila, že teď se může vydat svou vlastní cestou.

Celý svůj život strávila snášením ostatních, cestou od jednoho dobrodince k druhému, přičemž podpora jednoho byla vždycky časem vyčerpána a s bratrem se museli přesunout jinam. Následkem toho nepoznala Daenerys nikdy skutečný domov. Život v bratrově stínu jí dal silnou empatii z útiskem ve světě. Soucití s těmi, kterým se děje bezpráví a frustrace z dominance svého „chci být králem“ bratra způsobila, že je schopná být naprosto bezohledná k těm, kteří utlačují ostatní.

Získala tím jistý druh černobílého myšlení, které se jí často nevyplatilo. S vidinou konaného dobra totiž často zapomíná na praktické následky svých činů.

Na rozdíl od zbytku svého rodu zatím neukázala jakékoli šílenství, které posedlo jejího otce a v menší míře i bratra. K protivníkům umí být velmi krutá, ale oceňuje loajalitu.

V závěru série se ovšem její rodové prokletí projevilo, což musel nakonec vyřešit Jon Snow.Seriepedie-Hra-o-truny postvy Daenerys Targaryen 03

Tituly…

Daenerys je ve skutečnosti druhou Daenerys. Tou první byla sestra Krále Daerona II., která žila staletí před Za bouře zrozenou. Protože ale nevládla, není Za bouře zrozená zvaná Daenerys II. Když se prohlásí za právoplatnou dědičku Targaryenské dynastie, je proto oficiálně nazvaná První svého jména.

Daeneřiny plné tituly zní: „Královna Andalsu a Prvních lidí, Lady regentka Sedmi království.“ Daenerys je Královnou Regentkou, protože trůn zdělila právoplatně po svém vlastním otci. Je první Královnou regentkou v historii Targaryenské dynastie. Například Cersei Lannister je zvaná „královnou“ jen proto, že byla manželkou vládce. Podobně tomu bylo například s Catelyn Starkovou, která měla titul „Lady“ taky jen proto, že si vzala tehdejšího pána Zimohradu.

Síly a schopnosti…

Odolnost vůči žáru – Daenerys je vysoce odolná proti žáru a nevnímá, pokud drží něco žhavého nebo se koupe ve vodě, která by ostatní opařila. Také nemůže mít popáleniny nebo utrpět zranění od zdrojů žáru.

Imunita vůči ohni – Daenerys může vstoupit do plamenů a nespálí se. Bude na sobě mít popel nebo stopy ohně a její šaty či cokoli jiného shoří, ale nepřijde ani o vlasy. Je také odolná vůči dračímu ohni, který má magickou povahu a liší se proto od běžného ohně, i když se před ním má stále na pozoru.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.