Arya Stark

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Děvče je Arya Stark ze Zimohradu a vracím se domů.“

Arya vracející se k vlastní identitě

 

Arya je třetí dítě a druhá dcera Lorda Eddarda Starka a jeho ženy, Lady Catelyn Starkové. POté, co těsně uprchla pronásledování svého rodu Lannistery, byla vycvičena Muži bez tváře v Domu černé a bílé v Braavosu a momentálně užívá svých nových schopností proti těm, kteří její rodině ublížili.

Historie

Arya je nejmladší dcera a třetí dítě Lorda a Lady Starkových. Eddard byl hlavou rodu a Lordem Ochráncem Severu. Sever je jedním z regionů Sedmi království a Rod Starků jeden z Velkých rodů Říše. Starkové vládnou ze svého sídla Zimohradu a Eddardovým dalším titulem je Lord ze Zimohradu.

Arya se narodila na Zimohradě a od dětství odmítala poznámky na téma, že se musí stát šlechtičnou a uzavřít sňatek kvůli moci a vlivu. Místo toho byla přesvědčena, že může svůj osud určit sama. Facinuje jí boj a trénink se zbraněmi, nudí ji etiketa a další „lady věci“. Se Sansou má svárlivý vztah vzhledem k rozdílnosti povah a zájmů. Je si blízká s bastardem Jonem, protože oba jsou do značné míry outsidery rodu.

Osobnost

Arya je prudce nezávislé dítě nespoutané společenským očekáváním, které se vztahuje k jejímu pohlaví, dvorskou etiketou, stavem a tím, co od ní čekají rodiče a sourozenci. Nikdy nepočítala s tím, že by se stala „pravou lady“, jako Sansa. Před řetězem událostí, který rozbíl její nevinnost a zničil systém, který ji podporoval, byla Arya plná života, která vnášela ostatním jiskru do života právě svým přístupem vybočujícím z běžné šlechtické rutiny.

Od první cesty do Králova přístaviště ovšem zažívá neustálý řetěz ztrát a traumat. Jak postupně ztrácí rodinu, přátele, učitele a další blízké, obrací se mnohem více k zabíjení a smrti obecně. Tohle jen posílí, když ji zajme Ohař a je vystavena jeho fatalistickému světonázoru, jak společně cestují zemí způstošenou válkou. Přesto si vyvinou vzájemné pouto a až děsivý vzájemný respekt. Když je svědkem zrady a vraždy své rodiny na Rudé svatbě, stane se ještě chladnější a posedlejší pomstou.

Když neúmyslně bodla podkoního v Králově přístavišti vzhledem ke zradě její rodiny, je zděšena svým činem. Po útěku s Ohařem už ale umí zabíjet bez slitování a přijala Syriovu víru, že jediný pravy bůh je smrt. Vzala si k srdci Yorenovu poslední radu před smrtí a před spaním si přeříkává seznam lidí, které chce zabít.

[the_ad_group id=“2482″]

Umí být dosti chladnokrevná, lehce sadistická, hlavně když likviduje osoby na svém seznamu. Když zabilla Meryna Trenta, byla přes spokojenost s činem spíš apatická. Neskrývala ale vnitřní radost při podřezávní Waldera Freye. Umí být pořád laskavá a soucitná, ale vůči lidem, kteří zradili její rodinu, je i následkem Ohařovy „výchovy“ naprosto bezcitná i ochotná použít nejrůznější psychologické hry a kličky, aby jim způsobila ještě horší osud. To je vidět v momentě, kdy odříkává přesně slova, která použil sám vrah, vypichuje oči oběti, nebo serviruje otci jeho syny zapečené v koláči.

Je třeba ale říct, že Arya není plně zaslepena nenávistí. POté, co zjistí, že Starkovi opět převzali Zimohrad, zvolí si setkání s nimi a vlastní pomstu aspoň na chvíi odloží.

Seznam smrti

  • Cersei Lannister – pro její roli v popravě jejího otce a smrti matky.
  • Hora – pro brutální mučení v Harrenhalu. Oživen Qyuburnem.

Další jména už na seznamu nejsou, protože je zabila nebo věří, že jsou po smrti.

  • Walder Frey – pro jeho roli v zabití bratra a matky. Zabit Aryou poté, co se dostala do jeho hradu díky Maskám Mužů bez tváří. Nejdříve zabila jeho syny.
  • Walder Rivers – zabili její nastávající švagrovou a matku během Rudé svatby. Lord Walder snědl před smrtí jeho tělo v koláči.
  • Polliver – pro zabití jejího kamaráda Lommyho a krádež Jehly, Aryina meče. Arya mu před smrtí zopakovala stejná slova, jaká použil on a zabodla mu Jehlu do krku, stejně jako to udělal on Lommymu.
  • Joffrey Baratheon – pro nařízení popravy jejího otce. Zabit během vlastní svatby.
  • Rorge – protože jí vyhrožoval znásilněním. Arya ho zabila hned poté, co ho na seznam přidala.
  • Ohař – pro zabití jejího kamaráda Mycaha a kvůli službě Lannisterům. Byl vážně raněn Briennou z Tarthu a Arya ho nechala jeho osudu. Neví o tom, že přežil a později přiznala, že jedna část jí ho zabít nechtěla a ze seznamu ho odstranila.
  • Tywin Lannister – pro vedení Lannisterů proti jejímu bratrovi. Zabil ho jeho vlastní syn Tyrion.
  • Meryn Trent – pro zabití jejího mistra šermu Syria a pomoc Cersei během jejího komplotu. Arya ho zabila v bordelu v Braavosu.

 

Aryin seznam logicky zahrnuje jen jména těch, o kterých ví, co konkrétně spáchali. Chybí Ramsay, Petyr Baelish či Theon Greyjoy.

Na krátkou dobu byla na seznamu i Melisandre a další, protože Aryu něčím naštvali, ale pak jí došlo, že původní jména patří těm, kteří spáchali mnohem horší věci.

Schopnosti

Ještě před opuštěním Zimohradu se Arya ukazuje jako schopná lučištnice. Po výcviku u Syria a Mužů bez tváře jsou její bojové schopnosti fenomenální a plně ovládá styl vodního tance. Je rovnocennou soupeřkou pro mnohem starší, větší a zkušenější soupeře a rovnocenně bojuje i s Briennou z Tarthu, jednou z nejlepších bojovnic ve Westerosu.

Má velmi schopnou analytickou mysl a dobré herecké schopností, díky kterým připojuje osobní přesvědčivost k fyzickému použití Masek. Umí se plížit, schovávat a dostat se nepozorovaně přes hodně chráněné prostory.

Je poměrně odolná vůči bolesti a dalším formám mučení i navrdory své menší postavě.

Citace:

Pronesené Aryou:

 

Jon Snow: „Víš, všechny nejlepší meče mají jména.“

Arya: „Sansa si může nechat svoje jehly. Já mám teď Jehlu vlastní.“

(pojmenování jejího meče)

 

Eddard Stark: „Mladá Lady by si neměla hrát s meči.“

Arya: „Nehrála jsem si. A nechci být Lady.“

 

Arya: „Můžeme vzít Syria s sebou?“

Sansa: „Koho zajímá tvůj hloupý učitel tance? Já nemůžu jít. Já si mám vzít Prince Joffreyho. Miluju ho a mám být jeho královnou mít jeho děti.“

Arya: „U Sedmi pekel.“

 

Syrio Forel: „Co říkáme bohu smrti?“

Arya: „Dneska ne.“

Syrio: „Běž.“

 

„Chceš ho? Dám ti ho. Už jsem zabila jednoho tlusťocha. Vsadím se, že lžeš, ale já ne. Zabíjení tlusťochů mi jde. Zabíjím je ráda.“

 

„Každý může být zabit.“

Arya k Tywinu Lannisterovi

 

„Ilyn Pane…Ser Meryn…Ohař.“

Aryina smrtící modlitba

Arya: „Jsi čarodějnice. Ublížíš mu!“

Melisandre: „Vidím v tobě temnotu. A v té temnotě se na mě koukají oči. Hnědé, modré, zelené. Oči, které zavřeš navždy. Ještě se setkáme.“

Arya a Melisandre

„Jmenuju se Arya Stark. Chci, abys to věděl. Poslední věc, kterou kdy uvidíš, je Stark smějící se na tebe až budeš umírat.“

Arya k Walderu Freyovi před jeho vraždou

 

„Když se lidé zeptají, co se tu stalo, řekni jim, že Sever si pamatuje. A řekni jim, že pro Dům Freyů si přišla zima.“

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.