Sheldon Cooper

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Nejsem cvok,matka mě nechala otestovat.“

 

Dr. Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M. A., Ph.D., Sc.D. je teoretický fyzik Caltechu, kterýpůvodně sdílel byt se svým kolegou a nejlepším přítelem Leonardem Hofstadterem. Původem z Východního Texasu, začal střední školu v 11ti letech, první doktorát získal v 16ti.

Sheldon se jako zázračné dítě účastnil mnoha experimentů jako stavby vlastního jaderného reaktoru, který byl součástí jeho plánu poskytnout rodnému městu zdarma elektřinu. Plán zarazili vládní úředníci s tím, že je ilegální schovávat v zahradní kůlně plutonium. Jako správný geek nemá nejmenší problém mluvit klingonsky, nosit retro trička s logy superhrdinů nebo trousit nejrůznější kulturní a historické anekdoty – jako třeba jeho představení vidliček v thajské kuchyni).

I když o sobě s oblibou tvrdí, že je perfektním lidským edincem, má Sheldon mnoho chyb. Je znám svým lpěním na rutině a hygieně a přehnaně intelektuální osboností; nejasným chápáním ironie, sarkasmu a humoru; nedostatkem pokory nebo empatie. To se projevuje tím, že nemá problém před ostatními obdivovat svou vlastní inteligenci. Ve spojení s jeho sklonem k žertíkům jde o hlavní zdroj jeho humoru. Často je považován za nejikoničtější postavu celého seriálu. Postupem času si vlivem Penny a Amy vybudoval lidštější osobnost.

Osobní historie

Sheldon se narodil vedle své sestry dvojčete Missy 26. února 1980 ve Walmartu v Galvestonu v Texasu Georgovi a Mary Cooperovým a byl registrován v místní nemocnici Lawrence Memorial. Má staršího bratra George, kterého společně se sestrou Missy popisuje jejich matka jako „tupí jak tágo“.

Sheldon vyrůstal dle evangelické víry své matky, což znamenalo že se naučil modlit a stal se zástupcem kapitána v Holy Roller Bowlingovém týmu východního Texasu v kategorii od sedmi do čtvnácti let. Mezitím se musel na fotbal dívat se svým otcem.

Jako typický nerd byl Sheldon často šikanován, většinou protože kontinuálně demonstroval svou intelektuální nadřazenost, což ostatně dělá pořád. Zahrnovalo to výpravky a držení nad toalelní mísou dokonce i v kostele, krdeže věcí a podobně. Amy dokonce řekl, že jeho dětsví bylo peklo. Následující anekdoty zahrnovaly i popis toho, jak si doma postavil smrtící sonický paprsek, který ale sousedovic děti ani nezpomalil, akorát dráždil jejich psa. Kromě toho zkonstruoval bojového robota, který měl střežit jeho pokoj před sestrou Missy – která díky poruše robota přišla o obočí. Sheldona často mlátili i jeho sourozenci, od Missy to obvykle schytal do rozkroku.

V pěti letech napsal práci na téma „Důkaz, že algebraická topologie nemůže nikdy zahrnovat nekontradiktní skupinu abeliánských množin“ a středoškolský projekt, který se původně jmenoval „rederivace Maxwellových rovnic a souvislosti s elektromagnetismem“. Tato práce zahrnovala přístup, který mohl ovlivnit způsob výpočtu feromagnetické hysteresie.

Navzdory svému odporu k tomu, když je v dospělosti nazýván „raketovým inženýrem“, napsal už jako dítě práci o raketách, která řešila VTVL problém a kterou později diskrétně použil Elon Musk v rámci úspěšné mise CRS-8 v rámci společnosti SpaxeX.

Když Sheldon navštěvoval kurz kvantové chromodynamiky Dr. Johna Sturgise v texasu – Medfordská střednípro něj v devíti letech už nebyla výzvou – nastoupil oficiálně na univerzitu, když mu bylo 11. O rok později musel být dopraven vrtulníkem do nemocnice. Důvod? Byl zklamán, protože nedostal k vánocům titanocou odstředivku na izolaci izotopů a následně postavil CAT skenr, v důsledku čehož zemřela Sněhulka, morče jeho sestry.

Ve stejném čase experimentoval s výškou schodů a došel k závěru, že pokud je výška schodu chybná o dva a více milimetrů, většina lidí zakopne. Důkazem bylo, že si jeho otec zlomil klíční kost. Ve třinácti se dostal k již zmíněné stavbě vlastního reaktoru, aby město mělo zdarma elektřinu, ale byl zastaven vládními úředníky kvůli skladování plutonia v zahradní kůlně. Ve stejném roce přistihl otce při nevěře. Po této události se rozhodl pro svoje bezpečnostní trojklepání, aby se podobné události v budoucnu vyhnul.

Ve 14ti letech ukončil s vyznamenáním vysokou, začal studovat v Německu a stal se nejmladším držitelem Stevensonovy Ceny ve „čtrnácti a půl“. V 16ti získal první doktorát a pak strávil 4 roky nad druhou disertací, která mu vynesla Ph.D. titul ve fyzice na Caltechu. Krátce poté získal svou současnou pozici.

Sheldon původně nesnášel svoje narozeniny, protože je sdílel s Missy. Ve výsledku pak nikdo nepřišel a sestra ho akorát terorizovala. Na šesté narozeniny mu řekli, že přijde Batman a on čekal celý den jen proto, aby nakonec do okan vrazil drozd. Nikdy pak nechtěl další oslavu, dokud mu přátelé jednu neuspořádali.

Někdy v letech 1994 – 2007 zemřel jeho otec kvůli problémů s obezitou.

Kariéra

Dr. Sheldon Cooper je bývalý starší teoretický fyzik na Californském technologickém institutu, kde se zabývá teorií strun a alternativní M-teorií. Tuto pozici zastával tři a půl roku, až během 8. série změnil působnost. Protože jeho plat šel z grantu na konkrétní výzkum, byl povýšen na mladšího profesora, aby mohl změnit zaměření – tentokrát temnou hmotu – za podmínky, že bude učit postgraduální analytickou mechaniku. V 11. sérii se vrátí k teorii strun.

Předtím byl také hostujícím profesorem na Heidelbergově institutu v Německu.

Osobnost

Stranou jeho OCD poruchy, osobních posedlostí a extrémního narcismu, Sheldon nerozumí tomu, proč jsou lidé iracionální a snaží se sám chovat naprosto logicky – díky čemuž je sám v mnoha ohledech těžce nelogický: bojí se změn, ptáků, očekává, že ostatní se kvůli němu budou měnit apod. Má fotografickou paměť a IQ 187, i když tvrdí, že jeho kvocient nelze měřit běžnými testy. Má rozsáhlé obecné znalosti napříč obory. Pravděpodobně taky trpí synestesií, tedy sdružením více vjemů do jednoho – v jedné epizodě se přizná Rajovi, že vidí prvočísla jako růžová a že jiná skupina čísel mu smrdí po benzínu.

Sheldon má vlastnosti obecně spojené s genialitou, jako nafouknuté ego, sociální nešikovnost a neschopnost spojit se emočně s druhými lidmi. Navzdory své inteligenci je zřetelný jeho nedostatek emoční zralosti a je často zaskočen i nejběžnějšími společenskými interakcemi. Nejen, že nerozumí nejjednoduššímu sarkasmu svých přátel, ale často si plete jejich smutek z problémů s bláznivým zmatením.

Nedávno začal rozumět koncepci sarkasmu – nejdříve ho nesprávně použil na Penny, později správně na další přátele. Vypadá to, že kompletně postrádá zájem o romantické vztahy a jeho výstřednost, jasné požadavky a náročná povaha činí velmi obtížnými i jeho přátelství. Poměrně dlouhou dobu neměl jakékoli vnímání osobní viny nebo lítosti.

Je extrémně arogantní, narcistický, sebestředný a trpí dojmem vlastní neomylnosti. Má extrémně silný vztah k předmětům z fiktivních světů (Prsten moci), které nemají význam ve skutečném světě. Sheldon se pokusí o cokoli, pokud by to znamenalo, že bude ve fiktivní nebo skutečné oblasti nadřazen ostatním. Neustále mění dohodu spolubydlících v momentech, kdy není po jeho a nikdy žádnou chybu nevidí jako svou vlastní – do té míry, že nepovažuje závažný zločin spáchaný jeho osobou za cokoli špatného. Stejně tak neváhá urážet soudce, protože se mu cítí nadřazen, neváhá krást, pronásledovat, šikanovat a jakkoli obtěžovat, aby získal to, co sám chce.

Občas projevuje zájem o vztahy, hlavně v případě Amy, nedělá to nicméně přímo a naprosto nechápe sexuální náznaky nebo projevy. Stejně tak projevuje mnohem lepší stránku sebe sama, která je ale vyhrazena pouze pro nejbližší osoby jako je jeho matka, babička, Amy a přátelé. Má v tomhle ohledu zvláštní sklony, například mu nedělá problém půjčit Penny poměrně velký obnos ze svých úspor a nestarat se o to, kdy mu peníze vrátí. Leonard okomentuje tyto jeho sklony jako „jednu z mála vlastností, která tě nenutí ho hnedka zabít“.

[the_ad_group id=“2482″]

Když si Penny vymkla rameno, Sheldon se o ni celou noc staral včetně odvozu do nemocnice, ačkoli neumí řídit. Nakonec jí pomohl do postele a zazpíval jí ukolébavku „Soft Kitty“, když ho požádala.

Když zemřela Howardova matka, upadl Howard do deprese, když mu Sheldon řekl, že chápe jeho bolest, protože když ztratil otce, myslel si, že nemá žádné přátele. Ujistl Howarda, že on má, což byl jeden z nejlaskavějších momentů, protože všichni očekávali, že bude hrubý.

Kromě rodiny jsou Penny, Will Wheaton, Amy a Leonard jediní lidé, které Sheldon kdy objal.

Obsesivní porucha

Sheldon prokazuje mnoho znaků závislosti na rutině, rituálech a aktivitách specifických pro určitou část dne nebo týdne. Stejně tak jeho klepání na dveře je ukázkou potřeby frekvence a počtu úkonů. Sám to ovšem popírá. Kromě toho popisuje doma věci štítky a řadí cereálie podle procent vlákniny

Sheldonovo místo

Asi nejvýraznější rys jeho obsesivního chování je odmítání sezení kdekoli jinde nad na levém kraji gauče, který Sheldon považuje za „jediný konzistentní bod ve stále se měnícím světě“ a „počáteční bod, kolem kterého se točí jeho celý vesmír“. Kdykoli je někde jinde, musí si dlouze vybírat místo podle světla proudění vzduchu, měkkosti, úhlu na televizi a podobně.

Citáty

„Bazinga!“

 

(3x zaklepání) Penny! (3x zaklepání) Penny! (3x zaklepání) Penny!

 

„To není důvod k pláči. Lidé pláči, protože jsou smutní. Například já pláču, protože lidé jsou hloupí a proto jsem smutný.“

 

„WHEATON………………………………………..!“

Zajímavosti

 • Sheldon se objevil ve všech epizodách včetně obou pilotů
 • Podle jeho matky má její oči, tátovu náturu a „všechna ta věda“ pochází od Ježíše
 • Několik způsobů, jak ho naštvat: změnit kontrast na televizi, koupit obyčejný kečup, použít před ním náplast, zapomenout umýt dřez, mluvit s ním přes dveře od koupelny, posunout termostat, dělat si legraci z vláčků
 • Vede si záznamy o svém zažívání od doby, kdy mu byly 2 roky
 • Málokdy se zajímá o sport, ale je velmi zručný v bowlingu a umí neustále strikovat
 • Vyšlechtil rybu, která svítí ve tmě
 • Má 212 přátel na MySpace a největší pozitivum je podle něj to, že nikoho z nich nikdy nepotkal
 • Nevěří na štěstí nebo náhody, místo toho vždycky cituje zákon vysokých čísel
 • Sám sebe považuje za druh „Homo novus“, který se vyvinul z Homo Sapiens
 • Zvládá zcela plynule Morseovku
 • Myslí si, že hlavní důvod proč ho mají přátelé tak rádi, je jeho pečlivá hygiena a mistrovství v Java programování
 • Miluje vláčky a opice, nemá rád psy, dinosaury, kuřata a svého času ptáky
 • Plavat se naučil na podlaze podle online kurzu
 • Nesnáší hvízdání
 • Podle Leonarda Sheldon miluje, když mu skenují mozek
 • Jeho narozeniny jsou někdy mezi 21. dubnem a 20. květnem, ale jeho oslava byla 26. dubna
 • Kdysi mu bylo nabídnuto místo v tajné vojenské základně, ale byl nucen odmítnout kvůli své neschopnosti uchovat jakékoli tajemství
 • Během seriálu se třikrát opil a tehdy ukázal mnohem více humoru i sarkasmu, než je u něj obvyklé
 • Bojí se vzbudit Penny před 11tou dopoledne, protože Penny má pravidlo „Praštim tě do krku“
 • Umí tkát na stavu a vyrobil takhle několik ponč
 • Jednou zkusil vyhlásit svůj a Leonardův dům vlastním státem a dokonce vyrobil vlastní měnu
 • Plánovaný titul pro jeho budoucí životopis je „Nemáte zač, lidstvo“
 • Kdysi si dopisoval se Somálcem, kterého unesli piráti
 • U zubaře mu musí dávat anestetika, protože kouše
 • V roce 1998 si koupil Tamagoči, které stále žije
 • Ve školce recitoval v talentové soutěži Pí na 1000 desetinných míst
 • Jako dítě si nesměl udělat domácí úkoly, dokud se s tátou nepodíval na fotbal
 • Umí Havajsky
 • V roce 2012 našli vědci v CERNu skutečně částici, na které původně Sheldon fiktivně pracoval – Higgsův boson
 • Během prvních tří sérií byla jeho sexuální orientace záhadou, ačkoli se předpokládalo, že je asexuál. Na otázku Penny, o co má zájem (holky, kluci, loutky z ponožek) odpověděli Leonard s Howardem, že o nic.
 • Má velmi rád kočky a když se dočasně rozešel s Amy, několik jich adoptoval, ačkoli má problémy s fyzickým kontaktem a na kočky je navíc alergický, nevadí mu dotýkat se právě koček
 • Amy a Sheldon mají sex jednou do roka
 • Dva roky má řidičák, ale nikdy neřídil, protože se rád nechává vozit, cítí se při tom důležitě
 • Je pravák
 • Nikdy nechodil do školky
 • Jeho otec ho učil střílet z luku, pravděpodobně proti Sheldonově vůli
 • Považuje Stuarta za svou 9. nejoblíbenější osobu
 • S matku má dohodu, že půjde aspoň jednou za rok do kostela
 • Jeho oblíbená postava ze Star Treku je Spock
 • Nepije kávu, má rád horkou čokoládu, ale pije ji jen v měsících, které mají v názvu „R“
 • Musí se holit každých 11 dní
 • Nejoblíbenější postava ze Simpsonů je Líza
 • Nikdy se nedotkl Stuarta
 • Trpí klaustrofobií
 • Jeho oblíbené číslo je 73
 • Je velkým fanouškem Flashe
 • Má devatero kalhot a devatero spodního prádla
 • Nejezdí autobusem, když je nemocný, protože věří, že kdyby omdlel, probudí se bez některých orgánů
 • Oblíbená barva je modrá
 • S Amy chce mít 15 dětí
 • Nevěří, že geologie je reálná věda
 • Jeho oblíbená zmrzlina je vanilková
 • On a Amy mají stejnou krevní skupinu

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.