Arnold J. Rimmer

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Můj otec byl zkrachovalý voják, matka semetrika ze Semetrikova. Moji bratři měli vzhled i talent. Co jsem měl já? Střapaté vlasy a zarůstající nehty. Ano, přiznávám, že jsem nula. Ale vzhledem k mému zázemí je nula pokrok.“

 

Arnold Jidáš Rimmer, BSc. SSc. (Bronzový diplomza plavání, Stříbrný diplom za plavání) byl kdysi druhým technikem na palubě těžařské lodi Červený trpaslík. Tři miliony let po jeho smrti byl oživen jako hologram a momentálně je starším důstojníkem Červeného trpaslíka se čtyřčlennou posádkou.

Neurotik bez charismatu, zbabělý, malicherný, posedlý kariérou ale bez úspěchů. Rimmer kdysi velel Směně Z s pouhým jedním členem, technikem třetí třídy Davidem Listerem; všichni ostatní požádali o přeložení, aby se Rimmerovi vyhli. Rimmer a Lister byli nabručení spolubydlící a společně tvořili pár s nejnižší hodností na lodi. Vzhledem ke své vlastní neschopnosti byl Rimmer zodpovědný za únik radiace, který proměnil jeho i posádku na prach, zatímco Lister byl zrovna ve stázi a přežil. Zůstal v ní tři miliony let. Když se z ní dostal, aby zjistil, že je posledním žijícím člověkem, palubní počítač Holly oživil Rimmera jako hologram na měkké světlo, aby se Lister nezbláznil, navzdory faktu, že ti dva se navzájem nesnášeli.

Historie

Reinkarnace

Rimmer věřil v reinkarnaci a jednou prohlásil, že v minulém životě byl…hlavním eunuchem Alexandra Velikého. Později se omluvil zbytku posádky za to, že „byl kdysi statečným bojovníkem, kterému bylo v tomto zrození přiděleno tělo nešťastného zbabělce“.

Dětství

Arnold Jidáš Rimmer se narodil na Io, někdy mezi 21. a 23. stoletím, kde si protrpěl nešťastné dětství. Vyrůstal ve stínu svých tří starších a úspěšnějších bratrů, Johna, Howarda a Franka. Ti ho v mládí šikanovali a mučili a jejich úspěchy ve škole i v kariéře ho masivně zastínily.

Jako chlapec navštěvoval Io Dům, kde nezískal známky, které se od něj očekávaly, na rozdíl od svého nejstaršího bratra Johna, který už byl testovací pilot u Space Corps v době, kdy byl Arnold ještě kluk. V alternativním vesmíru byl Arnold na škole ještě rok, což ho ale přinutilo zatnout pěsti a bojovat. Tahle verze Rimmera skončila jako Eso Rimmer, oslňující pilot jako jeho bratr. Nicméně Rimmer bez této zkušenosti skončivší na palubě Červeného trpaslíka nikdy neměl tuto zkušenosti a zůstal podlízavý, malicherný, zbabělý a vždy ve stínu svého otce.Seriepedia Červený trpaslík postavy Arnold J. Rimmer 02

Jeho otec byl ze Space Corps vyloučen už v mládí, protože byl o palec menší než předepsaná výška, díky čemuž byl fixován na úspěchy všech svých synů tam, kde on sám zklamal. Jeho fixace dosáhla té míry, že zakázal synům večeři, dokud nevyřeší složité astronavigační otázky. Arnold téměř zemřel na podvýživu. Aby se ujistil, že budou mít potřebné tělesné parametry, natahoval je na skřipec, aby byli vyšší. Jeho matka byla chladná žena, která neměla čas na hlupáky, ale měla poměr s Arnoldovým strýcem Frankem, zahradníkem Dennisem a otcem Porkyho Roebucka. Arnoldovi bratři byli pravděpodobně ve skutečnosti synové Franka a Arnold nejspíš synem Dennise. Rimmerova rodina měla mnoho hesel, například „Vítězstvínení všechno, ale prohra je nic.“ Jeho otec jednou prohlásil, že „s lesklými botami a krátkým sestřihem může jeden dosáhnout čehokoli,“ než se neúspěšně pokusil o sebevraždu.

Arnolda taky šikanovaly děti ve škole. Byl znám jako „Dutohlav“ a jeho nejlepší „kamarád“ Porky jednou plánoval, že Rimmera sní v rámci kurzu přežití Vesmírných skautů. Arnold přežil jen díky včasnému zásahu vychovatelky. Později si také vzpomněl na událost, kdy Porky hodil jeho oblíbené boty do septiku, zatímco je měl Arnold na nohách. Rimmer se mu pomstil tím, že se mu vychval do žehličky a Porky měl týden žlutá trička. Kvůli těmto problémům byl v šesti letech umístěn do přípravné školy, kde byla velmi nízká očekávání a velmi štědře rozdávány medaile za účast. Ani to ale nijak výrazně nenabudilo jeho sebevědomí.

Ve čtrnácti letech rozvedl své rodiče. Někdy během života získal dva plavecké diplomy – Bronzový a Stříbrný, které pak zahrnul ve zkratkách do oficiální korespondence. Později bylo naznačeno, že Rimmer plavat neumí.

Arnold byl členem Ioských Amatérských Válečných stratégů, ačkoli do doby nástupu na Trpaslíka neviděl žádný reálný souboj. Během osamocených let měl několik neúspěšných  prací. Jeden z příkladů je dobrovolnictví pro Linku bezpečí, které sestávalo z jednoho dne, po kterém práci opustil. Během této soboty mluvil Rimmer s pěti lidmi – všichni následně spáchali sebevraždu, včetně jednoho, co si spletl číslo a chtěl výsledky kriketu. Události se začalo pak říkat Den lumíků, protože všech pět se zabilo skokem z budovy.

Vztahy

Rimmer s ženami příliš úspěchy neměl. V mládí toužil po své švagrové a neuspěl u Fiony Barringtonové. Domluvil si rande s ženou s kovovým nosem, ale jeho neustálé chabé vtípky o jejím nose ji donutily odstěhovat se na Pluto než s ním dál randit. Nakonec se přidal ke Společnosti milovníků celibátu, protože si myslel, že láska je nemoc, která se plete do cesty jeho kariéře a nutí ho jen utrácet všechny peníze. Lister ale prohlašoval, že to bylo jen kvůli tomu, že si nikoho nenašel.

Později Rimmer toužil po Carol McCauley, ale dokázal se vyspat jen s jednou ženou, Yvonne McGruder, ženskou šampionkou v boxu na Trpaslíku. Jeho jediné další styky byly s Rachael a nešťastnou náhodou jeho strýcem. Celé setkání s McGruderovou trvalo jen něco málo přes dvanáct minut včetně času na snědení pizzy a měla s ním sex jen proto, že měla otřes mozku a myslela si, že je to někdo jiný, koho oslovovala Normane. Rimmer tvrdí, že přišel o panictví na zadním sedadle bratrova Bentley s dívkou jménem Sandra, ačkoli tohle říkal jen proto, aby zakryl skutečnost, že ho ztratil s Yvonne, a chtěl to před Listerem utajit. Je podivné, že to provedl, protože tuto skutečnost už Listerovi řekl.

Seriepedia Červený trpaslík postavy Arnold J. Rimmer 03Později se mu dařilo trochu víc, když se dostal na Hololoď a potkal Nirvanu Crane. Poté, co ho oživili nanoboti a pomohl mu virus sexuálního magnetismu, vyspal se Rimmer se všemi důstojnicemi na trpaslíku.

Podle pozdějších epizod ovšem zůstává v sexu smolařem – nevyšlo mu svedení Irene Edgingtonové, protože než k něčemu došlo, vysál ho podtlak.

Na palubě Trpaslíka

Rimmer se přidal ke Space Corps na nízkém stupni třetího technika a oddal se kariéře, tedy směně Z, několika aktivitám mimo práci a neúspěšným snahám o povýšení.

Výsledky důstojnických zkoušek

Navzdory 14ti letům služby se nikdy nestal důstojníkem, posunul se pouze na pozici druhého technika. O astronavigační zkoušky se pokusil víc než třináctkrát, ale pokaždé selhal. Obvykle proto, že často strávil přidělený kontrolní čas tvořením propracovaných rozvrhů na revize (uplatnil svůj talent v kaligrafii) místo aby si po sobě testy opravdu kontroloval. V jednom případě mu na rozvrh Lister pustil kousek kari, který pak zkoušel utřít a Rimmer šel plavat místo na zkoušku.

Při následných záchvatech paniky se propracoval k řetězovému kouření a stal se závislým na stimulantech, aby dlouhé měsíce studia vrazil do několika dnů. Tohle Rimmera dovedlo k několika psychotickým epizodám a zhroucením během zkoušek. Jednou byl dokonce hospitalizován poté, co ho stres donutil popřít vlastní existenci, na následující list napsal 400X „Jsem ryba“ a pak se složil.

Rimmer nicméně věří, že je držen vzadu kvůli incidentu, kdy byl pozván na důstojnický oběd a ztrapnil se tím, že chtěl ohřát polévků gaspacho.

Během služby sdílí jak práci, tak ubikaci s Davidem Listerem, jediným členem posádky, který má nižší hodnost.

Přezdívky

Arnold zoufale touží po tom, aby ho lidé oslovovali přátelskými přezdívkami jako Ace, Arnie J, Big Man a podobně. Kvůli jeho povaze mu ale říkají jakkoli jinak – Acehole nebo Nozdry jak vítěznej oblouk, Rektální chloupek apod.

Osobnost

„Tvý prostřední jméno je Jidáš ale říkáš si Jonatán. Podepisuješ dopisy bé dé pé což znamená bronzovej diplom za plavání. Jsi hroznej skrblík, jsi poseroutka všech poseroutků. Strávil jsi den na lince důvěry a čtyři lidi spáchali sebevraždu. A to si jeden splet číslo a volal si vo výsledky kriketu. Jsi prolhanej úskočnej a svinskej prevít s šarmem a společenskou grácií filcky.“

Lister o Arnoldovi

Hlavními Rimmerovými rysy jsou podlézavost, přehnané dodržování pravidel a protokolů, zbabělost, nenávist k ženám a pochroumané ego kombinované s hluboko zakořeněným sebepohrdáním. Jakožto nejvyšší přeživší hodnot – navzdory faktu, že je hologram – je často chybně přesvědčený, že věcem velí a považuje někdy posádku Trpaslíka za „svou“.

Podobně jako Lister ukazuje i Rimmer občasné známky skutečné inteligence, obvykle ale nepoužitelné v praxi. Na rozdíl od Listera je ovšem posedlý trivialitami. Jakožto nejstarší registrovaný člen posádky je Rimmer technicky odpovědný za provoz lodi a někdy je za to okolím hnán k odpovědnosti. Ačkoli tuto pozici bral původně velmi vážně a do detailů, časem jeho zájem rapidně opadl.

Rimmer je velkým fandou válečnictví, nebo aspoň jeho romantickými principy. Ovšem vzhledem k jeho zbabělosti preferuje pozici generála, ideálně ve stanu za bojištěm, kdy budou ostatní bojovat za něj. Prohlašuje, že mu bylo sděleno, že ve všech svých minulých životech byl vojákem, který tragicky obdržel toto zbabělé tělo. Díky tomu si idealizuje mnohé vojevůdce jako Napoleona, Alexandra Velikého a dokonce Adolfa Hitlera. Jeho zbabělost je natolik silná, že utíká i před falešným ohrožením, které ho nemůže nijak ohrozit.

Jeho osobnostní chyby jsou ve skutečnosti téměř kompletně výsledkem jeho vzdávání se. Jeho alter-ego Eso Rimmer se naučil pokoře a vnitřní síle a vyrostl v okouzlujícího testovacího pilota, galaktického hrdinu a svůdníka. Když se s ním Rimmer prvně setká, je otevřené zahořklý, rozčilený a žárlivý, protože vidí Esa jako živou verzi sama sebe, která se dostala přes všechny překážky.

Jako přídavek není Rimmer neschopen vznešenosti, cti, lásky a dokonce statečnosti. Když se Trpaslík setká s Hololodí plnou těch „nejlepších a nejstatečnějších“, Rimmer se zoufale chce přidat. Důstojnice lodi se do něj zamiluje a obětuje mu své místo na lodi, pokd Rimmer udělá to samé. Tento akt vznešenosti překvapí (a znechutí) dokonce Rimmera samotného. Když potká svou budoucí zkaženou verzi, je ochoten se vydat do boje, který nemůže jasně vyhrát, než aby „se stal tímhle“.

Schopnosti

Má dva diplomy za plavání – Bronzový a Stříbrný a také čtyři medaile za délku služby – 3,6,9 a 12 let.

Jedním z jeho koníčků je snaha zapamatovat si věci, což se mu ovšem zoufale nedaří v případě Vesmírných direktiv, strojařské příručky, Shakespearova Richarda III. A Esperanta.

Popis

Rimmerův status hologramu je obvykle ukázán zřetelným H na jeho čele. Udržuje si krátký sestřih, což mu pomáhá cítit se jako muž. Během sérií se několikrát změnila jeho uniforma.

Zajímavosti

  • Rád jí jídlo v abecedním pořadí
  • Má kopyta pro každý den v týdnu (pondělokopyto, úterokopyto…)
  • Lidem říká, že jeho prostřední jméno je Jonathan
  • Jeho rukopis je extrémně uniformní, přesně takový, jako se učí ve škole. Stejný styl psaní má Hannibal Lecter.
  • Jednou vlastnil lumíka, kterého musel ale zabít mlácením o zeď, když se mu zakoussl do prstu a nechtěl se pustit. I po milionech let ho to štve, protože „ten malej zmetek mi kompletně zničil plakát s vrtulníkem“.
  • I když je David Lister hlavní postava, Arnold je vždycky první v titulcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.