Strýček Skrblík

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

„Kdokoli, kdo může jednou za čas dělat to, co má rád, je bohatý! A já hrozně rád plavu ve své pokladnici.“

 

Scrooge McDuck, v češtině jako Strýček Skrblík, je lakomý a bohatý strýc Kačera Donalda.

Skrblík je nejbohatším kačerem na světě, za což vděčí letům tvrdé práce, vysoké inteligenci, upřímnosti a vytrvalosti. Je dobrodruh a oportunista, který zcestoval mnoho koutů světa a našel spoustu pokladů a bohatství.

Jeho odbornost a velmi kreativní obchodní metody ho posunuly daleko před jeho konkurenci a on sám si hrdě nese svou reputaci a je si jí plně vědom. Díky tomu, že vložil tolik energie do množení svého majetku, se ale Skrblík stal časem osamělým škudlilem. Je chladný, téměř neodpouští, svůj majetek chrání všemi prostředky a málokdy utrácí více, než bezpodmínečně musí. Když byl požádán o dar na charitu, prohlásil „Nestojí za to!“.

Po dlouhou dobu množení majetku žil sám a i s rodinou udržoval jen sporé kontakty. To zřejmě vyústilo v jeho hořkost, ačkoli tento stav se postupně změnil s příchodem synovců. Mladší kačeři mu vlili svou energičnosti nový elán a způsobili, že se mnohem více stará o rodinu a je pro něj mnohem důležitější než předtím i než jeho peníze.

Stal se také soucitnějším a méně sobeckým. To šlo tak daleko, že je vzal sebou na mezinárodní lov pokladů jako partnery a pomocníky. Podobně jako Donald je i Skrblík stále čas od času chamtivý a výbušný. Jeho zaměstnanci ho stále vnímají jako impozantní figuru, ale uvnitř má dobré srdce a myslí věci dobře. Cení si upřímnosti a férovosti, pevně věří, že velké bohatství má být rovnoměrně zasloužené. Ačkoli umí být zcela sobecký, nikdy by nenechal na holičkách někoho, kdo skutečně potřebuje pomoc. I mnohé své nepřátele zachránil tehdy, když jim hrozila jistá smrt.

Kromě získávání bohatství poskytují jeho výpravy cenné lekce v praktickém i morálním smyslu. S postupujícím věkem nabral Skrblík moudrost a rozsáhlé znalosti i schopnosti a svým synovcům je stále velmi dobrým příkladem. Jednou z nich je nebezpečí chamtivosti a čiré sebestřednosti, proto doufá, že si jeho synovci budou pamatovat, že život má vždy přednost před penězi, stejně jako důležitost upřímnosti a rodiny. Současně nezapomíná ani na to, aby se naučili cenu peněz a byli pyšní na to, co si sami zasloužili.

Osobnost

Skrblík je lakomý, praktický, starostlivý, hrdinný, tvrdohlavý, upřímný, komický, vtipný, dobrodružný, moudrý, ochránářský, citlivý, chytrý, soucitný, loajální, tvrdě pracující, podrážděný, žoviální, někdy štědrý a obecně optimistický.

Vzhled

Hubený starší kačer s bílým peřím, oranžovým zobákem i nohama, brýlemi, černým cylindrem, modrým nebo červeným kabátem a modrými nebo červenými pokrývkami nohou. Barvy obvykle závisí na konkrétním kreslíři. 

Profese:

Obchodní magnát, lovec pokladů

Osobní přesvědčení:

Dobro, někdy neutralita

Osobní cíl:

Zůstat nejbohatším kačerem na světě

Má rád:

Svou rodinu, peníze, První deseticent, zmrzlinu, hraní na dudy, plavání v pokladnici, vydělávání peněz, lov cenných pokladů, dobrodružství obecně

Má strach:

O svou rodinu, o své peníze, o své synovce, z rivalů, z podvodů a posměchu, z krádeže

Motto:

„Vydělal jsem jmění na tom, že jsem byl chytřejší než ti nejchytřejší a tvrdší než ti nejtvrdší.“

„Bless me bagpipes!“

„Curse me kilts!“

„Dobrodružství je matkou průmyslu.“

Majetek:

Podle všech zdrojů se Skrblík vypracoval pozvolna ze zcela chudých poměrů. Mládí strávil ve Skotsku v Glasgow a živil se jako čistič bot. Odtud má také svůj šťastný deseticent, první minci, kterou vydělal, a která je jeho nejcennějším talismanem.

Dnes je Skrblík nejbohatším kačerem světa a jeho jediným konkurencem je Držgrešle Hamoun. Skrblík drží část svého bohatství v obrovské pokladnici, která shlíží z ostrova na celý Kačerov. V italské a holandské verzi nutí Skrblík pravidelně Donalda a synovce leštit mince jednu po druhé a odpracovat tak Donaldovy dluhy. Ani za tuhle otročinu moc neplatí a dokonce 30 centů na hodinu je pro něj přílišný náklad.

Celkový rozsah majetku je diskutabilní. Forbes ho umístil do žebříku nejbohatších fitkivních postav s celkovým jměním 65.4 miliardy dolarů. Podle epizody „Druhý nejbohatší kačer“ v článku v TIME, je Skrblíkova hodnota:  „one multiplujillion, nine obsquatumatillion, six hundred twenty-three dollars and sixty-two cents.“ 

Jiná verze uvádí hodnoty: „five multiplujillion, nine impossibidillion, seven fantasticatrillion dollars and sixteen cents“. Je prakticky jedno, jak šílených hodnot Skrblíkovo jmění dosáhne, nikdy to není dost a vždycky pokračuje jakýkoli čestným způsobem dál.

Věk:

Strýček skrblík je popisován jako postarší kačer. Jediný skutečný věk byl uveden roku 1955, kdy v komiksu oslavuje 75. narozeniny. Podle jiného komiksu oslavoval své 10. Narozeniny v roce 1877, tedy by mu bylo 80, když se setkává se synovci v poslední kapitole komiksové série. V celovečerním snímků „Poklad ze Ztracené lampy“ hodnotí 40 let jako většinu svého života, což by nasvědčovalo, že je mu aktuálně něco málo pod 80.  

Přes jakýkoli deklarovaný věk si Skrblík uchovává vysokou kondici, nejsou pro něj problém kaskadérské kousky a je i slušným protivníkem při souboji.

Seriál:

Poprvé se skrblík na plátně objevil v roce 1967, kdy dává synovcům několik základních rad ohledně peněz. Přijdou za ním s prasátky a chtějí radu, jak spořit, aby se stali bohatými. Skrblík jim dá několik lekcí, nakonec je pozve do své pracovny, přijme jejich vklady v podobě prasátek a udělá z nich akcionáře. Současně s tím si vezme drobný poplatek za konzultaci a synovcům sdělí, že „Dobré věci nejsou nikdy zdarma.“ Chlapci odcházejí s mnohem větším porozuměním tomu, jak peníze pracují.

My z Kačerova

Původní animovaná série začíná momentem, kdy Skrblík adoptuje synovce, protože Donald se dává k námořnictvu. Ačkoli mu zůstává hodně vlastností z komiksu, je zde Skrblík měkčí a přístupnější. Sám konstatuje, že „Má rodinu poprvé od chvíle, kdy opustil Skotsko.“

Během příhod demonstruje jasný morální kodex a vytrvale pronásleduje kohokoli, kdo získává peníze nečestně. To chrání přes morálním selháním i jeho samého. Stejně tak ho uráží, kdy o něm kdokoli mluví jako o „lháři a podvodníkovi“.

Kačeří příběhy 2017

V rebbotu série byl Skrblík původně nebojácný dobrodruh společně s Donaldem a Dellou. Po příhodě, která evidentně zahrnovala právě Dellu, skončil Skrblík s výpravami. Ačkoli jeho příběhy zůstávají v Kačerově legendami, on sám je znuděný domácím životem a touží po výpravách na pokraji smrti.

Jednoho dne se setká s Donaldem a zjistí, že jeho domácí se uvolila pohlídat synovce, zatímco Donald jde na pohovor. Během krátkého pobytu vypustí několik starověkých démonů a vyvolají totální chaos. Ačkoli to Skrblíka naštve, velmi ocení nějaké vzrušení ve svém životě a pozve je na výpravu do Atlantidy. Po této výpravě zůstávají nakonec ve Skrblíkově sídle všichni.

Zajímavosti:

  1. Anglická verze se jmenuje po Ebenezerovi Scroogeovi z Vánoční koledy Charlese Dickense.
  2. Skrblík je jediná Disneyho komiksová postava, která má oficiálně potvrzený věk.
  3. Jeho znamení je Kozoroh, takže se musel narodit někdy mezi 21. Prosincem a 19. Lednem
  4. váží asi 20 liber a je 3 stopy vysoký.
  5. V roce 2007 ho Městská rada města Glasgow umístila do seznamu slavných rodáků
  6. byl prvním obrázkem, který se objevil na obrazovce prvního počítače Macintosh

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.