Sterling Archer

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

„Jsem dokonalý gentleman.“

Archer

 • Sterling Malory Archer, většinou jen jako Archer, je nejnebezpečnější špion světa.

   Pozadí…

  Sterling Archer (mluví ho H. Jon Benjamin) se narodil v baru v Tangiers v severním Moroccu v Africe. Podle jedné z episod probíhala oslava jeho šestých narozenin současně s tím, kdy jeho matka asistovala státnímu převratu v Guatemale. CIA ve skutečnosti svrhla Guatemalskou vládu v roce 1954, což nám dává Archerovo narození do roku 1948. Jeho pozdější komorník Woodehouse ho pak odvezl do bezpečného domu.

  Archer přišel o panictví ve dvanácti letech díky brazilské au-pair, která si podle všeho nebyla vědoma něčeho jako zákonný věk. Strávil 15 let v internátní škole, ačkoli americké školství trvá jen 13 let. Hrál lacross a podle flashbacků měl i několik přátel. Existuje několik zmínek o jeho promoci, což naznačuje, že je dost chytrý aspoň na získání bakaláře v neznámém oboru.

  Jeho vztah s vlastní matkou Malory je často napjatý, beze stopy sympatie a celkem často plný vzájemného využívání. Většinu Archerova dětství byla někde pryč, takže Archera vychovával Woodehouse. Většinu života věřil, že jeho otec je po smrti jako vyznamenaný pilot námořnictva, John Fitzgerald Archer. Pozdějí je ale naznačeno, že jeho otcem by mohl být major Nikolai Jakov z KGB, ředitel ODINu Len Trexler nebo jazzový bubeník Buddy Rich. Později do seznamu přibude ještě neznámý Ital zabitý ve válce gangů.

  Když dospěl, začal Sterling pracovat jako špion v agentuře své matky. Velmi rychle se vypracoval jak zásluhou vlastních schopnosti, tak díky matčiným preferencím. Jeho krycí jméno je „Vévodkyně“ a má střídavý vztah nevztah se kolegyní Lanou Kane, což dělá jejich kooperaci napjatou a často problematickou. Pokud zrovna neplní misi, zůstává v pracovním bytě v New Yorku, kde se o něj stará Woodehouse.

  Osobnost…

  Archer je velmi sebestředný a jeho potřeby a cíle jsou prakticky to jediné, co ho zajímá. Nejlépe ho lze popsat jako „obřího kreténa“ ke všemu a ke každému. Pokud někomu pomáhá, je to vždycky zároveň v Archerově vlastním zájmu. Vždycky trvá na protislužbě těm, kdo mu poskytnou vybavení nebo informace, ačkoli ne vždycky dodá přesně to, co protistrana původně chtěla.

  Přestože má mnoho chyb (necitlivost, obrovské ego a eleganci při vystavování ostatních nebezpečí), je to také velmi dobrý a statečný terénní agent. Když utíkal z Moskvy, díky svým schopnostem a znalostem kontinuálně překonával překážky vojenské přesily, která ho chtěla zajmout, aniž měl k dispozici funkční zbraně a podle vlastních slov měl v nohách „tři libry skla“. Když byl obklíčen ve výtahu, záměrně se oslepil a dal si záležet na tom, jeho poslední slova před dalším zajetím zněla „Dopredele s váma, sráči.“

  Archer je bezpochyby agentem talentovaným od přírody, což z něj dělá velkou hrozbu pro jiné agentury, které se ho občas snaží zverbovat. Svého času přijal identitu Boba Belchera z pořadu Bob´s Burgers. Měla to na svědomí amnézie, kterou si odnesl ze svatby své matky Malory a Rona Cadillaca. Přestože věřil, že je někdo jiný, nebránilo mu to přemoci vlastníma rukama ozbrojené komando KGB a našel chyby v Lanině příběhu, když s ním mluvila.

  Ve vypjatých momentech ovšem ukazuje i určité známky soucitu a emocí. Obvykle k lidem, se kterými má něco společného, připadně kteří prošli podobnými zamotanými osudy, jako on sám. Dá se vysledovat jistá paralela návrhu postavy Sterlinga Archera a Tyriona Lannistera, ačkoli každý patří do zcela jiného světa.

  Jeho citlivější stránka vypluje více na povrch v momentě, kdy vyjde najevo, že Lana je těhotná. Archer tehdy dokonce prohlásí, že je certifikovaný porodní asistent. Nabídne jí dokonce pomoc s výchovou – sám ví, co to znamená nemít v životě mužskou osobnost.

  Autismus…

  Během série je často naznačeno, že Archer trpí Aspergerovým syndromem. Během přestřelek počítá náboje a to včetně automatických zbraní. Kromě toho mu nedělá problém identifikovat typ zbraně jen podle zvuku střelby nebo při přebíjení. Umí to i když slyší zbraň jen po telefonu.

  Navíc nevnímá společenské nuance a postrádá většinu empatie. Pravděpodobně také není schopen se obléknout bez pomoci svého sluhy. Jeho hlas je většinou velmi monotónní, krom momentu silných emocí, většinou vzteku.

  Bojí se…

  Aligátorů

  Krokodýlů

  Mozkové poruchy

  Bermudského trojúhelníku

  Kyborgů

  Predátorů

  Zajímavosti…

 • Jeho předlohou je profesionální fotograf a model Jason Fitzgerald
 • Ačkoli ovládá skoro všechny střelné zbraně, nejradši má Walthera PPK, se kterým prakticky nikdy nemine a bere si ho s sebou i do vany
 • Byl 28x postřelen
 • Rád vytváří úvody do hlasové schránky, které přesvědčí volajícího, že Archer telefon opravdu zvedl
 • Rád používá v misích noční vidění, ačkoli byl mnohokrát oslepen při pohledu do jasného světla
 • Velmi zřídka pije nealkoholické nápoje a jeho snášení alkoholu je na takové úrovni, že už prakticky nemá kocoviny. Díky této „kůře“ na něj mají velmi malý efekt i některé drogy. Neznamená to, že je proti nim imunní, ale sjede nebo opije se jen velmi zřídka
 • Je autorem knihy Jak Archerovat: Dokonalý průvodce špionáží, stylem, ženami a koktejly
 • Má překvapivou slabost pro kočky a psy, ačkoli psy u sebe doma netoleruje
 • Je vášnivým konzumentem románů, politické fikce a filmů, na které velmi často odkazuje během konverzace.
 • Je o něm známo, že se vyspal prakticky se všemi spolupracovnicemi – Lanou, Cheryl i Pam. S Pam měl nějakou dobu vztah typu „přátelé s výhodami“
 • Je znalcem míchaných nápojů a často kritizuje neschopnost barmanů. Sám to umí velmi dobře a často vytváří i improvisované nápoje. K snidani obvykle pije Bloody Mary.
 • Je velmi zdatný v souboji holýma rukama, případně s čímkoli, co mu přijde pod ruku. Umí utéct skoro odkudkoli a bojovat i v želizkách, stejně jako se z nich dostat.
 • Má velmi rád roláky
 • Jako jediný si všímá toho, že seriál má prapodivnou časovou osu a často se ptá „Jaký je vlastně rok?“ aniž by se mu dostalo odpovědi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.