Game of Thrones Renly Baratheon

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

„Neinspiruje k lásce ani oddanosti. Není to král. Já jsem.“

Renly Baratheon deklaruje, že by byl lepším králem než jeho bratr Stannis

 

Král Renly Baratheon byl nejmladším ze tří bratrů a tedy čtvrtým v následnické řadě na trůn po Joffreym, Tommenovi a Stannosovi. Byl mu udělem titul Lorda Paramounta Stormlandu svým bratrem Robertem,jehož malé radě také sloužil jako Mistr Práva. Tuto pozici však opustil v momentě vyslovení nároku na Želený trůn, a sám se stylizoval jako Renly z Rodu Baratheonu, První svého jména, Král Andalů a Prvních Lidí, Lord Sedmi Království a Ochránce Říše. Margaery Tyrrell se stala jeho královnou aliančním sňatkem, ale skutečně miloval jejího bratra Lorase. Během rozhovorů o alianci se Starky jeho vláda náhle skončila, když byl zabit Stínem s tváří Stannise Baratheona uvnitř svého stanu. Většina jeho mužů pak přisahala věrnost Stannisovi jako novému králi.

 

 

 

Pozadí

 

Renly je nejmladším synem Steffona a Cassiny Baratheonových. Stormlandy jsou jeden z regionů Sedmi království a Rod Baratheonů jedním z velkých rodů říše. Renly měl dva starší bratry Roberta a Stannise. Jejich rodiče zemřeli, když byli chlapci ještě mladí a Robert zdědil otcovy tituly. Robert také vedl vzpouru proti Králi Aerysi II. Targaryenovi, zbavil se ho a nahradil ho jakožto Král na Železnm trůně. Následkem svého vítězství udělal Renlyho Lordem Storm´S endu. Během války byl Renly ještě dítě.

Selwyn Tarth uspořádal kdysi ples na Tarthu v naději, že najde ženicha pro svou dceru Briennu. Mnozí zájem o ni předstírali, čehož si všimla v momentě, kdy je zachytila při smíchu. Aby zachránil její reputaci, začal s ní Renly tančit, což ostatním vyrazilo dech, protože jeho status byl nade všemi. Od tohoto momentu mu byla vždy věrná. Robertovi sloužil Renly jako Mistr Práva v Králově přistavišti. U dvora je populární pro svou přátelskou povahu a znatelný vkus.

Po mnoho let udržuje homosexuální vztah se Serem Lorasem Tyrellem. Musí to ale tajit kvůli dominantnímu náboženství říše, Víře Sedmi, která homosexualitu bere za hřích. Mnoho lidí ale o jejich vztahu ví, což z něj dělá vlastně veřejné tajemství.

Osobnost

Renly měl s oběma svými bratry – Robertem i Stannisem – extrémně napjaté vztahy. Coby dlouho posmívaný nejmladší bartr neviděl Renly ůvodně jakoukoli naději na to se vůbec stát králem kvůli řadě následníků před sebou. Inspirován svým milencem Lorasem Tyrellem ale arogantně zbagatelizoval linii nástupnictví a po Robertově smrti se sám prohlásil králem ještě před Stannisem. Jeho napjaté vztahy s bratry mu nicméně nezabránily skládat Robertovi komplimenty, že býval dobrý v lovu a pak prokazovat starost, když byl smrtelně raněn medvědem. Poté, co Stannis zavraždil Renlyho, tvrdil, že pro něj truchlí, nicméně neukázal skutečnou lítost až do chvíle, kdy byl sám poražen v Bitvě na Černovodě.

Jeho bratři by byli bezpochyby mizerní králové, ale přece jen byli bojovníci. Robert byl zuřivý bojovník, ale neschopný panovník, Stannis se prokázal jako schopný bojevůdce, ale nemilosrdný lord. Renly nikdy nepozvedl meč v boji. Kromě toho nebyl úplně svůj pokud šlo o krev a násilí, zvracel při turnajích, když byl rytíř zmrzačen po vyhození ze sedla a dokonce i tehdy, když ho Loras jen říznul, aby tuto skutečnost dokázal – Renly z toho dělal smrtelné zranění.

Podle něj samého a podle toho, co mu říkal Robert, nebyl sám nikdy dost „tvrdý“, a osmítal tvrzení, že dobří vojáci jsou automaticky dobří králové. Což bylo patrné když se Ned Stark pokusil ustanovit Stannise jako právoplatného dědice. Ignoroval skutečnost, že zatímco král má být mírumilovný a charismatický, musí být taky adekvátně silný, což jeho bratři splňovali coby respektovaní rytířic a velitele.

Navzdory svým bitevním nedostatkům byl Renly obratný politik. Stal se členem Robertovy malé rady a spojil se ve svém nároku na trůn s rodem Tyrellů, což mu přihrálo posily do armády. Ve stejnou dobu ovšem narazil, protože sňtak zahrnoval také pokračování rodové linie, čehož Renly vzhledem ke svém homosexualitě nebyl schopen. Aspoň do chvíle, kdy Margaery zreformovala jejich svazek na čistě úřední záležitost. Renly byl trpěli; přes všechnu svou horlivost chtěl počkat, až Robb Stark oslabísíly v Králově přístavišti a on sám se ujme kontroly. Kromě toho rozuměl bitevní taktice a plánoval unést Joffreyho, když se dověděl o jeho skutečném původu. Chtěl tak oslabit Lannistery, aby nekladli odpor jeho nárokům na tituly.

Byl také velmi vnímavý stran aliancí se Starky a Tully – se kterými sympatizoval skrze Nedovu popravu – i když alianci podmínil jejich přísahou věrnosti jemu coby Králi. Na rozdíl od Stannise ale nevyhrožoval odplatou v případě neposlušnosti, protože věděl, že Joffreyho hrozby a zabití Neda byly tím, co s z nich původně udělalo rebely.

Přes své ambice se Renly pokoušel jenom dosáhnout svých cílů a nikdy neneutralizoval své protivníky. Spoléhal na Joffreyho nelegitimitu, na kterou upozornil Stannis. Nikdy se nepokusil demoralizovat Stannisovu armádu, ačkoli v očích Sedmi Království byl Stannisův nárok na trůn nejsilnější ve srovnání s Renlyho snahou. Spoléhal na svoje charisma a popularitu spíš než na propagandu a ignoroval následnickou linii ve prospěch správnosti panovníka – což byl v jeho očích automaticky on sám. Renly byl také tolerantním mužem a dovolil Brienně přidat se ke Královské stráži, ačkoli s tím mnozí nesouhlasili kvůli jejímu pohlaví a nedostatku správných vlastností. Navíc k ní byl upřímně laskavý a i Lorasovi se svěřil, že oceňuje její oddanost.

 

 

Petyr Baelish: „Sto zlatých draků na Horu.“

Renly: „Beru tu sázku.“

Petyr: „No a co si teď koupim za sto draků? Tucet sudů Dornského wína? Nebo holku z Lysských bordelů?“

Renly: „Nebo si sis mohl koupit přítele.“

 

„Tohle musíš Lannisterům nechat. Můžou to být ty největší pompézní a arogantní kundy, kterými bohové kdy potrestali tvář země, ale mají nehorázně moc prachů.“

 

Robert: „To byly časy!“

Renly: „Které přesně? Ty kde jedna polovina Westerosu bojovala s druhou a miliony umíraly? Nebo předtím, kdy Šílený Král masakroval ženy a děti, protože mu hlasy řekly, že si to zaslouží?! Nebo ještě dávno předtím, kdy draci pálily do základů celá města?!“

Robert: „Pozor, hochu. Jsi sice můj bratr, ale mluvíš s Králem.“

Renly: „Předpkládám, že to bylo všechno hrozně hrdinské, když jsi měl dost chlastu a nějakou děvku z Řekotočí, do které jsi mohl vrazit ptáka a skórovat.“

 

„Nemám tě rád, lorde Baelishi. Nemám rád tvou tvář, ani slova, která ti v opilosti padaj z tlamy a nechci tě u sebe ve stanu ani o minutu déle, než je absolutně nezbytné. Tak mi řekni. Proč tu jsi?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.