Jantar

Zpět na Seriepedii

Seriepedia Fringe Amber Jantar

 

Jantar je pokročilá sloučenina, která začíná jako plyn a po krátkém čase ztuhne do pevného materiálu se všemi znaky (barva, tvrdost, průhlednost) přírodního jantaru, který je normálně zkamenělou smůlou stromů. Jantar byl vyvinut v alternativním vesmíru k izolaci fringe události, které následovaly po prvním propojení obou vesmírů Walterem Bishopem – jeho krok byl prvním narušením reality obou. Jantar byl postupně použit i v našem vesmíru.

Jakákoli osoba, která se nachází v oblasti zasažené jantarem neumírá, ale nachází se ve stavu hibernace. Protože se ve spojení s použitím jantaru  vyskytovala hojně panika ohledně ztracených osob, úředně jsou ti, které jantar zasáhl, prohlášeni za mrtvé. Vyskytují se ale připady, kdy je osoby “vyříznuta”. Materiál samotný má pak tendenci  spojovat se se zbytkem a vytvářet tak uzavřené struktury, minimálně tím, že vyhladí ostré konce, které se spojí s materiálem v těsné blízkosti.

Známé oblasti konzervované jantarem…

Původní vesmír:

  • Bostonský autobus – po incidentu roku 2009
  • Central Park – karanténa před rokem 2026 (původní časová linie)
  • Walterova Laboratoř – konzervována roku 2015 (pouze v upravené časové linii)
  • Některé části Manhattanu – konzervované před rokem 2036 (jen upravená linie času)

Alternativní vesmír:

  • Harvardské nádvoří – zasaženo roku 1989
  • Centrální Manhattan – roku 1990
  • Madison Square Garden – roku 1999
  • Boston – rok 2004
  • Budova Orpheum Opery – rok 2010
  • Společná banka na Riverdale – rok 2010

Původní vesmír…

Jantar se poprvé objevil při třetím vyšetřování Fringe Divize, kdy zabiják Matthew Ziegler získával skleněný disk od Evelin Mendozy. Ziegler měl nádobu s jantarem, kterou odpálil v autobuse veřejné dopravy. Před jeho opuštěním ukradl Mendoze batoh. Když Fringe tým dorazil na místo, zjistil, že jantar má patentován firma Massive Dynamic.

Poté se jantar hodně dlouho nevyskytoval. Teprve v momentě, kdy se v bytě v Brooklynu vyskytla silná spojnice mezi vesmíry, požádal Walter firmu Massice Dynamic, aby obstarala dostatek jantaru, protože se obával poruchy v realitě. Měl v plánu pokrýt celý blok, což se ale setkalo s velmi rozpornými reakcemi. Walter týmu vysvětlil, že sám vortex by způsobil mnohem horší reakce než použití jantaru, kterého se tehdy veřejnost dost bála. Situaci naštěstí vyřešila Olivie Dunham s Peterem Bishopem, takže k zásahu jantarem nedošlo.

V alternativní verzi roku 2026 byl použit v případech, kdy se začala rozpadat samotná struktura reality (podobně jako na druhé straně), když byl druhý vesmír zničen.

V roce 2015 použil zbytek Fringe týmu (tedy Walter Bishop, Peter Bishop, Olivia Dunham, Astrid Farnsworth a William Bell) jantar sami na sebe v momentě, kdy Observeři přebírali moc nad městem. Walter, Peter a Astrid byli později osvobozeni Simonem Fosterem a Henriettou Bishopovou v roce 2036. Walter pak uřízl ruku Williama Bella, aby se dostal do chráněného skladiště.

V této době byl jantar podle všeho velmi vzácným zbožím a existovala jen jedna skupinka na černém trhu, která ho měla.

Alternativní vesmír…

V druhém vesmíru je jantar použit mnohem více. Veřejnost o něm ví, stejně jako Fringe Divize, která má spíše armádní charakter a vystupuje mnohem otevřeněji. Protože události Vzorce zasáhly tento vesmír mnohem více a díry v realitě jsou mnohem častější, je také naprosto běžné jejich uzavírání právě jantarem. Byl vyvinut Sekretářem Bishopem pod označením Amber 31422.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *