Davos Seaworth

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Pokud nedáme stranou naše nepřátelství a nedáme dohromady naši bandu, zemřeme. A pak už je jedno, čí kostra bude sedět na Železném trůně.“

Davos na Zdi

Ser Davos Seaworth, známý také jako Cibulový Rytíř, je zemský rytíř a bývalý pašerák. Byl dlouho ve službách Stannise Baratheona, Lorda z Dračího kamene a uchazeče o Železný Trůn, kterému sloužil jako Pobočník krále.

Po Stannisově porážce a smrti u Zimohradu zůstal Davos na Černém hradě, kde je chycen uprostřed vzpoury uvnitř Noční Hlídky, která zprvu vedla ke smrti Lorda Velitele Jona Snowa. Když se přidal na stranu Jonových následovníků, stal se jedním z jeho důstojníků poté, co přesvědčil Melisandre k jeho oživení. Později se přidal k rodu Starků a prohlásil Jona Snowa Králem na Severu poté, co Jon převzal zpět Zimohrad od Boltonů. Momentálně slouží právě Jonovi jako poradce a pravá ruka.

Pozadí

Je to zemský rytíř a bývalý pašerák, který se plavil přes Širé moře a převážel zboží ze Svobodných měst do Sedmi království a zpátky.

Zvolil si jméno Seaworth pro svůj nový status šlechtice jako odkaz právě na pašeráckou minulost. Ostatní šlechtici větších rodů mu znepokojeně říkají „Cibulový rytíř“ pro jeho činy, ale přijal toto přízviksko, stejně jako hrdě použil právě cibuli do svého erbu i lodních plachet.

Stannis mu jako trest za jeho zločiny usekl konečky čtyř prstů. Zloději ve Westerosu jsou obvykle trestáni useknutí prstů nebo celé ruky, ale Stannis usekl Davosovi jen konečky. Davos trest přijal dobrovolně, protože usoudil, že jde o fér výměnu za zlepšení budoucích vyhlídek jeho rodu. Také podotkl, že se podrobil v zájmuprosté spravedlnosti, protože „jí utíkal moc dlouho“ a bylo to poprvé, co se setkal se skutečnou spravedlností. Kosti useklých článků nosí ve váčku na krku jako talisman pro štěstí.

Seriepedie Hra o trůny postavy Davos Seaworth 02Je jedním z nejspolehlivějších a nejvěrnějších Stannisových vazalů a zřejmě jeho nejlepším přítelem, ale ostatní lordi Westerosu s ním jednají pohradavě kvůli nízkému původu. Stannis poukazuje na to, že to byl prostý Davos a ne vznešení lordi, kdo zachránil život jemu a posádce hradu. Davos je jedním z mála lidí, který může zcela upřímně ovlivnit Stannisova rozhodnutí, protože Stannis si cení jeho upřímných rad ve srovnání s pochlebováním dalších šlechticů.

Cibulový rytíř má několik synů včetně Matthose, který slouží na jeho lodi a je Stannisovým písařem. Je hrdý na synovu vzdělanost, sám zůstává neliterárním. Ačkoli Stannisova žena Davosem opovrhuje – přestože jí zachránil život – jejich dcera Shireen ho má moc ráda a považuje ho za přítele, on ji má rád jako svou vlastní.

Osobnost

Davos Seaworth je velmi věrný svému králi a je považován za nejbližšího přítele, jakého Stannis kdy měl, což je působivé už samo o sobě vzhledem ke králově chladné a nemilosrdné povaze. Davosův smysl pro osobní věrnost mu ironií osudu přinesl i několik křížků se Stannisem, zvláště když se do toho připletla Melisandre.

Davos ji otevřeně nedůvěřoval a dokonale ji nenáviděl, ale taky se bál možnosti, že Rudá kněžka zkazí Stannisovo uvažování skrze svá proroctví a přísliby velikosti. Davos je také velmi oddaný můj vlastních práv, takže jasně zvolil lepší osud pro svého syna Matthose. Sám vyrůstal až do setkání se Stannisem v naprosté chudobě v Králové přístavišti. Získal tím jedindčnou úroveň soucitu a empatie.

Sám netrpí předsudky vůči následovníkům jiných náboženských tradic (což jasně sdělil Melisandre), ale věří, že Pán Světla je sám o sobě zlem na základě jeho požadavků pálení lidí zaživa. Schopnosti Rudé kněžky ho děsí, ostatně viděl ji rodit Stín, který pak zabil Renlyho Baratheona.

Je nešťastné, že jeho varování Stannise proti Melisandre a její síle v jeho službách naráželo na hluchotu, protože se tak dalo zabránit obrovskému utrpení a destrukci. Davos je hodně praktický muž s dokonalým pochopením pro prostou skutečnost, že války vyhrávají muži a zbraně, ne nejasné modlitby k bohu ohně.

[the_ad_group id=“2482″]

Davos si byl velmi blízký s Shireen Baratheonovou, Stannisovou dcerou a jediným dítětem. Vůbec ho netrápilojejí znetvoření. Byl si s ní natolik blízký, že ho princezna naučila číst a vůbec ji nezajímalo, že ho její otec i Melisandre povyžují za zrádce.

Tento vztah se mu stal tragickou ránou, když Melisandre Shireen upálila jako oběť Pánu světla. Davos trval na tom, že oběť to byla naprosto marná a Rudá kněžka tím nedosáhla vůbec ničeho. I když ji Jon Snow vyhnal znechucen touto smrtí, Davos jí chladně oznmil, že pokud se ještě setkají, popraví ji, což je u něj naprosto ojedinělý postoj.

Davose netrápí blahosklonnost ostatních lordů Westerosů vůči jeho prosté povaze. Osobně projevil jak Stannisovi, tak později Jonu Snowovi více osobní oddanosti i reálné užitečnosti, než jakýkoli jiný lord Westeorsu. Netrápí ho bastardství nebo znetvoření nebo společenská vyvrženost. Stejně tak je jasně ochotný stát na straně Divokých poté, co přišli na jih od Zdi, i když ještě nedávno proti nim bojoval. Vybudoval si ale dobrý vztah s Tormundem, což je vidět na jejich přátelském škádlení přes střetem s Ramsaym Boltonem.

I když o sobě tvrdí, že není nijak dobrým bojovníkem, je velmi statečný muž a neváhá pro svého lorda nasadit život. Ovlivnil Bitvu na Černovodě, ovlivil Bitvu Bastardů, kterou přežil, byl ochoten bojovat proti vzbouřencům na Zdi a stejně tak riskovat návrat do Královs přístaviště, kde je oficiálně považován za kriminálníka.

Davosovy schopnosti leží mnohem více ve vyjednávání než boji: přesvědčil Stannise, aby požádal o úvěr u Železné banky Braavosu a dohodl se s Tycho Neronisem; přesvědčil Melisandre, aby zkusila oživit Jona Snowa, pomohl Jonovi získat podporu Rodu Mormontů od mladé, ale tvrdé Lyanny.Seriepedie Hra o trůny postavy Davos Seaworth 03

Poté, co Jon vstal z mrtvých, Davos jo vřele uvítal jako první a dodal mu odvahy k dalším bojům, protože důležité události závisely čistě a Jonově návratu. Tohle činí z Davose pečlivého poradce a cenného spojence pro kohokoli. Je patrná i jeho vlastnost odpouštět nebo minimálně vědomí něčeho za něco. Jediný, koho skutečn nenávidí, je Rudá kněžka.

 

Melisandre: „Stannis nepotřebuje prosit toho a toho lorda o podporu. Stojí za ním Pán Světla.“

Davos: „A kolik lodí má Pán Světla ve své flotile?“

Melisandre: „Nepotřebuje lodě.“

Davos: „On určitě ne, ale my ano, jestli jdeme do války.“

 

„Chceš, abych měl boha? Dobře. Král Stannis je můj bůh. Vychoval mě a požehnal mě svou důvěrou. Tobě dal budoucnost, jakou jsem si nikdy nemohl představit. Umíš číst, jednoho dne z tebe bude rytříř. Myslíš, že tomu všmeu velel ohnivý bůh? Byl to Stannis, jen Stannis.“

„Melisandre: „Jak bys potřestal nevěřící, Sere Davosi?“

Davos: „Nesoudím lidi podle toho, jakého boha uctívají. Kdybych soudil, hodil bych tě do moře ještě než jsi vůbec vstoupila na Dračí kámen.“

 

Davos: „Co dělá muž Noční hlídky v táboře Divokých?“

Jon Snow: „Byl jsem poslán vyjednat podmínky s Králem Za Zdí.“

Davos: „Mluvíš s jediným pravým Králem, chlapče. Budeš ho oslovovat „Vaše Výsosti“.“

 

Davos: „Štít bránící říši lidí. To jsi přísahal, že budeš. Nejsem vzdělaný muž, ale nejlepší způsob, jak pomoci lidem, asi nebude sedět ve zmrzlém hradě na kraji světa. Může to znamenat plahočení v blátě, zahnojení bot a dělání toho, co je potřeba udělat.“

Jon Snow: „A co je potřeba udělat?“
Davos: „Dokud budou Severu vládnout Boltoni, bude Sever trpět. Jen názor jednoho muže.“

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.