Královo přístaviště /King’s Landing

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

Lokalita: Crownlands, Westeros

Typ: Hlavní město

Populace: 500 000 (odhad)

Vládci: Král Andalu a Prvních lidí, rod Baratheon (loutky Rodu Lannisterů)

Náboženství: Víra Sedmi

Posádka: Městská hlídka (2 000 mužů)

Stráže rodu Lannisterů

Instituce:

Železný trůn

Církev Sedmi

Cech Alchymistů

Významná místa:

Rudá bašta

Nejvyšší klan Baelor

Gilda Alchymistů

Založení: asi před třemi sty lety

Zakladatel: Aegeon I. Targaryen

 

Seriepedie Hra o trůny Kings Landing Královo přístaviště 01  Královo Přístaviště je královské hlavní město Westerosu a Sedmi Království. Populace je přibližně 500 000 obyvatel.

Nachází se na Černovodě v místě, kde poprvé přistál Aegon Dobyvatel. Město samotné je obehnáno zdí, chráněno posádkou městské stráže známou jako Zlaté pláště podle plášťů, které nosí.

Uvnitř zdí vévodí terénu tři kopce, pojmenované podle Aegona a jeho dvou sester. Chudší obyvatelé si staví příbytky mimo zdi. Královo přístaviště je velmi často popisováno jako velmi zalidněné, nevzhledné a špinavé. Zápach ze stok a odpadů na ulicích bývá cítit daleko za jeho hranice.

Královský hrad, zvaný také Rudá bašta, je vystavěn právě na Aegonově kopci. Je to sídlo královského soudu a je v něm také Železný trůn. Aegon nechal trůn vyrobit z mečů těch, které porazil. Podle legendy udržoval meče ostré, protože věřil, že žádný vladař by neměl sedět příliš pohodlně. O stalení později se mnoho králů stále pořeže právě o tělo trůnu.

Obecně je rozšířená pověra, že kdo se o něj řízne, nehodí se pro vládu a trůn ho nepřijímá.

Město je také sídlem hlavy Církve Sedmi a Nejvyššího Septona.

[the_ad_group id=“2482″]

Slumům města se říká Bleší zadek, jehož obyvatelé jsou natolik chudí, že se často živí „dušeninou“, zvláštní polévkou obsahující pravděpodobně i maso psů nebo zavražděných.

George R. R. Martin přirovnal Královo přístaviště ke středověké Paříži nebo Londýnu. Podle jeho vlastních slov ho inspiroval výhled ze Staten Islandu, když v dětství pobýval v Bayonne v New Jersey.

První série se točila v Mdině, hlavním městě Malty. Jediný problém je, že Mdina je město vnitrozemní, takže se hodila pouze na interiéry a záběry v ulicích. Filamři použili i rezidenci prezidenta Malty, Palác San Anton.

V druhé sérii byly použity historické části Dubrovníku a Minčeta, Bokaru a Lovrijenacu – chorvatských pevností. Dovolovaly využít více exteriéry skutečného středověkého města obehnaného zdí.Seriepedie Hra o trůny Kings Landing Královo přístaviště 03

Na stejných místech se natáčela i část třetí série Hry o Trůny stejně jako v nedalekém Trstenu. To má s fiktivním hlavním městem hodně společného, hlavně si uchovalo středověký vzhlede a atmosféru včetně vysokých zdí a moře po straně.

Podle producenta Davida Benioffa může být Královo Přístaviště nejdůležitějším místem celého seriálu, proto musí vypadat správně. „Jakmile jsme se tu začali procházet, věděl jsem, že je to ono. V knize si přečtete popis, ale tady to přímo vidíte. Je tu třpytivé moře, slunce a krásná architektura.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.