Stannis Baratheon

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

„Želený trůn je právem můj. Kdokoli to popírá je můj nepřítel.“

Stannis k Renlymu

 

Král Stannis Baratheon byl Lordem z Dračího kamane, mladší bratr Krále Roberta Bratheon a starší bratr Renlyho Baratheona.

Po Robertově smrti a odhalení, že Robertův dědic Joffrey je vlastně bastard jí a jejího dvojčete Jaimeho, se Stannis prohlásil pravým Králem a započal tažení na převzetí trůnu od Lannisterů. Po nahromadění armády zaútočil na Královo přístaviště a skoro město zlomil, ale je poražen kombinovanou silou Lannisterů-Tyrellu a donucen ustoupit zpátky na Dračí kámen.

Zatímco plánoval další kroky po smrti Joffreyho a Robba Starka, odcestoval Stannis na Sever ke Zdi, aby pomohl Noční Hlídce proti Divokým a seznámil se s Jonem Snowem. Snažil se získat jeho pomoc při převzetí Severu od Boltonů, kteří předtím Starky zradili a zavraždili Robba. Stannis nakonec vyjede proti Zimohradu sám, ale počasí ho zpomalí a jeho armáda je v následně bitvě Boltony rozdrcena. Po bitvě je vyčerpán a zraněn nalezen Briennou, která ho popraví za jeho roli ve smrti Renlyho.

Pozadí

Stannis je druhým synem Steffona a Cassany Baratheonových. Steffon byl hlavou Rodu Baratheonů, Velkolordem Bouřných zemí. Ty jsou jedním z regionů Sedmi království a Baratheoni jedním z Velkých Rodů říše. Steffon ezmřel, když byli chlapci ještě mladí a Robert zdědil jeho tituly. Stannis je vážný a tvrdý muž.

Seriepedie Hra o trůny postavy Stannis Baratheon 02Robert vedl vzpouru proti Králi Aerysi II. Targaryenovi, zbavil se ho a nahradil ho jako vládce Sedmi Království. Během války bojoval Stannis na jeho straně. Většinu konfliktu byl obléhán na Stormendu. Od smrti hladem ho zachránil pašerák Davos, který přivezl na hrad loď plnou cibule. Stannis ho za odměnu pasoval na rytíře a taky potřestal za pašování tím, že mu usekl čtyři konečky prstů z pravé ruky. Davos je Stannisovi zuřivě oddán a trest vnímal jako oprávněný. Jeho syn Matthos slouží Stannisovi jako písař. Stannis se pak vypravil dobýt Dračí kámen, sídlo Targaryenů a během vzpoury Greyjoyů zničil jejich flotilu.

Robert se Stannisem se nikdy neměli vzájemně v lásce. Navzdory jeho službě během války udělal Robert Lordem ze Stormendu Renlyho – v té době ještě dítě, které nemohlo ve válce bojovat. To Stannis vnímal jako urážku. Stal se Lordem z Dračího kamene a sloužil bratrovi v malé radě jako Mistr lodí. I když není přímo krutý nebo zákeřný, je to nevlídný muž bez humoru a nejméně populární ze všech tří Baratheonů.

Vzal si Selysu Florent, ale jejich manželství je bez vzájemné lásky; zapudil ji jako chorou a neschopnou dát mu syna. Během první série je na delší dobu na Dračím kameni a preferuje samotu ostrova.

Pod vlivem kněžky Melisandre konvertoval k Pánu Světla a jeho domácnost většinou následovala. Hořící srdce Lána Světla se také stalo součástí jeho erbu.

Osobnost

„Stannis má osobnost kraba.“

Loras Tyrell k Renlymu

Stannis byl chladný, tvrdý, vážný, tvrdohlavý, pevný a zřídkakdy odpouštějící muž. Byl také statečný a s extrémním smyslem pro povinnost. Jak se u Baratheonů čeká, měl zkušenost z bojiště jak přímo v poli tak jako velitel. Měl hlavu na strategii a válčení, díky čemuž byl silně respektován mnoha vysokými lordy stejně jako byl nebojásný v boji – bojoval i zraněný či neozdbrojený. Ačkoli nebyl populární, respekt jako válečníkovi mu bezpochyby náležel.

Vojsko vedl sám v první linii vedle vojáků a to při mnoha přiležitostech. Jeho válečný životopis byl příkladem ještě před Válkou pěti Králů; držel Storm´s End proti značnému obléhání po většinu Robertovy vzpoury a nakonec ještě dobyl Dračí kámen. Během vzpoury Greyjoyů dosáhl rozhodujícího vítězství, ač měl značně menší armádu. Jeho jediné dvě výrazné pořážky byla v Bitvě na Černovodě (nečekal spojeneství Tyrellů a Lannisterů) a v Bitvě o Zimohrad (kde chtěl bojovat navzdory mizerným šancím, co zničilo jeho i jeho armádu).

[the_ad_group id=“2482″]

Ve srovnání s bratry se uměl Stannis mnohem lépe kontrolovat – na rozdíl od temperamentního Roberta a veselého Renlyho, on sám vždy působil stoicky a čistě pragmaticky; v zájmu vyššího dobra potlačoval většinu života vlastní emoce a touhy. I v momentech, kdy je plně připraven dát emocím průchod, dovede se opanovat, i když má být zrovna popraven. Stannis má velmi málo tpělivosti s falešnou zdvořilostí, která je očekávana od pánů i dvora a svoje názory na ostatní obvykle říká nahlas. Z tohoto důvodu se nikdy neobklopil patolízaly jako Cersei ale rádci, kterým skutečně věří že mu řeknou natvrdo pravdu, i kdyby ho to mělo naštvat.

Stannis má nezlomnou osobní čest a smysl pro povinnost a spravedlnost, které vedou všechny jeho činy. Podporoval vzpouru svého bratra a bojoval statečn ve vzpouře Greyjoyů. Když Renly získal od Roberta mnohem větší uzemí a Stannisovi zůstal Dračí kámen, proti přání Roberta nic nenamítal. Při obléhání Stormlandu se pak držel proti Tyrellům navzdory hladu, beznaději a násobné přsile. Když Davos propašoval do hradu jídlo, Stannis se ujistil že posádka se nají dřív než on. Pak spravedlivě Davose odměnil i potrestal, což pašeráka ohromilo a Stannisovi zajistilo jeho obdiv.

Po zjištění, že všechny Robertovy děti pochází z incestu a nemají nárok na Železný trůn, poznal svůj nárok na trůn, ale navzdory svým ambicím se nestal megalomanem. Davosovi přiznal, že i když nežádal o to být králem, je jím každým myslitelným právem a přijme svou povinnost ať chce nebo ne. Ačkoli je v základě Stannis dobrým, nebo aspoň slušným člověkem, kvůli své zbožnosti je snadno sveden k posedlosti naplnění proroctví Azor Ahai, které ho obrací k bezohlednosti a krutostem jako upálení vlastní dcery zaživa.

Seriepedie Hra o trůny postavy Stannis Baratheon 03

Stannis taky není populární mezi lidem na rozdíl od obou jeho bratrů. Robert, přestože je mizerný vůdce, byl aspoň respektován jako bojovník a Renly byl ze všech tří bratrů Baratheonů nejpopulárnější. Stannis zatím postrádá charisma i přitažlivost, která je obecně v jeho rodině. Kvůli své chladné a neomalené povaze zadává málo důvodu k poslušnosti a věrnosti nebo lásce. Vypadá to ale, že ho netrápí jeho nepopularita nebo že by nějak respektoval obdiv lidu. Věří nicméně, že jeho muži ho budou následovat a stejně pro něj zemřou kvůli jeho původu. Spoléhá také na strach, který drží jeho muže v linii a veřejné projevý laskavosti za slabost, kterou si skutečný vůdce nemůže dovolit. Na druhé straně jeho poradce Davos Seaworth k němu chová kompletní věrnost i respekt a podporuje plně jeho nároky navzdory tomu, že byl sám v minulosti drasticky potrestán, což Stannisovi připisuje jistou bravuru.

Od chvíle, kdy potkal Lady Melisandru a přizval ji ke svému vnitřnímu dvoru, přijal kompletně její náboženství Pána Světla stejně jako víru, že on sám je Přislíbeným Princem, mesiášem uvnitř víry R´hllora. Po své konverzi zapojil Stannis do svých akcí i krvavou magii v podobě lidských obětí nebo ohnivých pijavic. Je na svou víru poměrně hrdý a symbol R´hllora v podobě hořícího srdce se stal i součástí jeho praporu a erbu – původně šlo o jelení hlavu Rodu Baratheonů.

Přesto má Stannis i dobré stránky. Pokud na něj někdo skutečně udělá dojem, není mu zatěžko se skutečně spřátelit. Měl rád svou dceru Shireen a bránil ji před svou ženou Selyse. Selyse dceru zapudila už od narození kvůli jejímu pohlaví a také kvůli postižení. Spřátelil se i s Davosem, svým nejbližším a nejdůvěryhodnějším poradcem, za což se mu dostalo Davosovy plné věrnosti.

Plánoval jmenovat Davose Pobočníkem krále poté, co se ujme Železného trůnu a utěšoval ho při smrti jeho dvou synů, ačkoli ho v té době uvěznil coby zrádce. Dojem na něj udělal také Jon Snow, bastard Neda Starka, a zacházel s ním s plným respektem, pravděpodobně proto, že Jonův otec osvětlil Stannisovi pravý původ Joffreyho, Tommena a Myrcelly. Než Jon odmítl Stannisovu nabídku na legitimizaci, byl Stannis připraven učinil z něj oficiálně Lorda ze Zimohradu jako Jona Starka poté, co by pomohl Stannisově věci. Robert a Stannis měli bratrství bez vzájemné lásky, což i jeden druhému přiznali. Stejné to bylo s Renlym, i když na tom byli pravděpodobně lépe než Stannis s Robertem.

Během vyjednávání uvítal Renlyho v malé radě a (dokud neměl mužského potomka) byl připraven nechat ho jako dědice svého trůnu, když rozpustí svou armádu. Ukázal také slitování nad tím, že nepřímo zabil svého malého bratra a nezkoušel lhát Brienne z Tarthu, Renlyho Strážkyni, pokud šlo o jeho zapojení. Nakonec Brienně nezáviděl její záměry a jednoduše jí řekl, ať koná svou povinnost, kteoru bylo ho popravit.

Navzdory svým úspěchům a výborné taktice byl Stannis extrémně tvrdohlavý. Odmítl požádat Roberta nebo Robba Starka o vojenskoupomoc, přičemž ignoroval, že Robbovy a jeho vlastní zájmy se slučují, přitom tvrdil, že ukradl Sever od jeho království. Stannis takhle postupoval ve všech případech a vnímal kohokoli, kdo nepodporoval jeho vlastní záměry, jako nepřítele a pány jiných území Sedmi Království bez jeho vlastního svolení jako usurpátory. Hlavním příkladem Stannisovy rigidnosti bylo to, co zapříčinilo jeho smrt. Ignoroval ztrátu poloviny svých jednotek a to, že ho Melisandre zatratila, pokračoval v obléhání Zimohradu a byl rychle zničen jednotkami Ramsayho Boltona. Se zlomenou vírou, ambicemi a zničenou rodinou se nesnažil vyhnout svému osudu a tiše přijal svou smrt.

 

„Když Eddard Stark zjistil pravdu, řekl to jen mě. Neudělám stejnou chybu. Pošlete kopie toho dopisu do všech koutů říše, od Arboru po Zeď. Nastal čas zvolit. Ať nikdo nedovolí ignoraci být výmluvou.“

Stannis ke své radě

„Joffrey, Renly, Robb Stark, všechno jsou to zloději. Pokleknou nebo je zničím.“

Stannis

„Dobrý skutek nevyplaví špatný, ani naopak.“

Stannisk Davosovi

„Tvrdá pravda řeže oběma směry, Sere Davosi.“

„Pojďte se mnou a vemte si město!“

Stannis ke svým vojákům během bitvy na Černovodě

„Moji nepřátelé si myslí, že mě zničili. Smějí se my tak jako se mi smál Renly.Chci Joffreyho mrtvého. Chci Robba Starka mrtvého. Udělej mi dalšího syna.“

Stannis k Melisandre

„Říká, že tma je všechny pohltí. Noc, která nikdy nekončí. Pokud nevyhraju, nikdy jsem se o tohle neprosil. Ne víc, než když jsem chtěl být králem. Naše osudy si nevolíme. Ale musíme splnit svou povinnost, ne? Velcí nebo malí, musíme splnit svou povinnost. Co je jeden bastard proti království?“

Stannis k Davosovi

„Moji nepřátelé nechali království krvácet. Nezapomenu na to. Neodpustím to. Potrestám je jakoukoli armádou, kterou budu mít k dispozici.“

 

„Pokud nebudu tlačit na svůj nárok, bude zapomenut. Nestanu se stránkou v historii někoho jiného.“

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.