Černá listina / The Blacklist aneb Tak trochu jiný konzultant

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

„A nejdůležitější pravidlo – budu mluvit jen s Elizabeth Keen.“

Raymond „Red“ Reddington


Krimiseriálů, kde policie nebo FBI pracuje s libovolně extrémně nadaným zvláštním konzultantem (který jim pokud možno leze na nervy), je celá řada. Od Sherlocka přes Patricka Janea až po libovolné jméno, které si dosaďte.

Blacklist na to jde podobně, ale konzultant je trochu jiného těsta…Raymond „Red“ Reddington je dlouho mezi desítkou nejhledanějších zločinců, po kterých FBI pase. A zčistajasna se hned v první scéně vzdá na centrále zmíněné agentury. Proč? To zatím nikdo neví, protože od tohohle maníka se dá čekat asi všechno.

Listina těch, na kterých záleží

Red pomůže FBI chytit jistého Zamankiho, o kterém agentura věřila, že je po smrti. A když už to vypadá, že je to jen jednorázovka, navrhne FBI spolupráci. Navrhne jim Černou listinu. Listinu, kterou kultivoval přes dvacet let, co se pohyboval (a stále pohybuje) ve světě vrcholného organizovaného zločinu. Samozřejmě výměnou za osobní imunitu, takže během spolupráce s FBI může krást, podvádět, zabíjet a cokoli dalšího potřebuje. On dohazuje úřadu ty, o kterých v životě neslyšela, ale kteří mají význam (kdyby o nich slyšela, asi nebudou tak velké ryby).

Vlastní zájmy, zrady, sítě v sítích

Je jasné, že Red má vlastní zájmy. Minimálně ten jeho podivný cílený zájem o agentku Keenovou, čerstvě nastoupenou psychologickou profilerku. Red rozšiřuje své kriminální impérium, odstraňuje konkurenci a hledá stopy. Stopy a indicie jakéhosi grandiózního plánu, o kterém tuší cokoli jen on sám.

Pak jsou tu sítě. Sítě mimo tu Reddingtonovu. Sítě v sítích, kruhy v kruzích, organizace v organizacích. Zrádci, špioni, krtci, zabijáci. Obrovská spleť, kterou Red přináší a do které se zaplétá i Keenová. Je to pro ni holá nutnost. Keenová má totiž nejasné vzpomínky na požár, který zažila a přežila jako dítě. A vypadá to, že ten požár byla jen výslednice spiknutí a operací, o kterých „Lizzy“ zatím nic neví, ale chce zjistit co nejvíc. A Red je zrádná, lstivá a mlžící osoba. Zároveň je to asi jediný člověk, který ji tímto světem může provést a zároveň jí zaručit přežití. Vlastně moment, nejen on…

Tým hvězd

Red si svou úlohu velice užívá. Je to kombinace Hannibala Lectera (ale nejí lidi), garderoby Hercula Poirota a cynismu Grega House. A nejspíš ještě pár dalších velmi sympatických osob. Nic by samozřejmě nedokázal bez svého vynikajícího týmu – čističky Pana Kaplana, bodyguarda a řidiče Dembeho, starého odborníka na výslechy, který miluje nebezpečná zvířata a tahá za sebou kyslíkovou bombu, a hrozně otravnýho skrčka z inspektorátu, kterej je osina v zadku, ale umí najít asi kohokoli na planetě.

Zkrátka, Red má styl. Styl, který se dá krájet, zná se tak nějak s každým, kdo za něco stojí a přivádí k šílenství nejen Lizz, ale celou FBI. A stejně, jako FBI postupně přebírá něco z jeho myšlení, on sám je nucen k trochu větší sebereflexi svého přístupu. Tedy aspoň občas…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.