Haló, haló! / ´Allo ´Allo

STAŽENÍ

 

Obsah:

Možná se vám může zdát divné, jak může někdo natočit komediální seriál o válce, ale on to vlastně ani moc seriál o válce není, Alespoň ne z té stránky, že by si z ní dělal legraci. Haló, Haló je parodií na spoustu válečných filmů a televizních pořadů o válce, zejména pak na seriál “Tajná armáda” (Secret Army), který se vysílal v letech 1977-1979. Úspěch seriálu, který je v žebříčku britských komedií na 13. místě a sklidil obrovský úspěch i ve Francii, přestože jsou Francouzi terčem nejvíce posměšků a parodií, ukazuje, že scénáristé Jeremy Lloyd a David Croft odvedli dobrý kus práce.

René Artois, majitel kavárny v Nuvionu, v nacisty obsazené Francii, ojíždí své servírky, podlézá Němcům, a snaží se, aby mu žena Edit neodháněla hosty z kavárny příšerným zpěvem. Jeho klid však naruší partyzánka Michelle Dubois, která mu oznámí, že jeho dům se stane sídlem odboje nuvionské oblasti. René, rozený zbabělec, by rád tuto službu vlasti odmítl, ale Michelle “která nikdy nic neopakuje” mu nedává na vybranou. Jeho prvním úkolem je ukrýt dva britské letce a postarat se aby se dostali v pořádku do rodné vlasti. A tak se začne děj zamotávat. Místo toho, aby si užíval si dlouhonohou Yvette, a mrňavou Marií, musí pomoc plukovníkovi von Strohmovi ukrývat obraz “Padlé Madonny s velkýma melounkama” od von Clompa, který byl ukraden ze zdejšího zámku a který má být zdrojem obživy nacistů po skončení války, odrážet útoky přihřátého poručíka Grubera a nezbláznit se ze “staré můry”, jak laskavě nazývá svoji tchýni, která už pěkných pár let dožívá v pokoji nad kavárnou.

Seriál si hodně hraje z jazykem, což se bohužel téměř vytratilo z českého dabingu, Neboť v originálu mluví francouzské postavy s přehnaným akcentem, zatímco když mluví anglicky, mluví hroznou strojenou Oxfordštinou 🙂 Co bylo v českém dabingu zachováno je způsob jakým se dorozumívají Angličané – např. slavné “bodré podoledne”, strážníka Crabtreeho. Téměř každá postava v seriálu má nějakou svoji frázi, kterou minimálně jednou v každém díle opakuje, viz Reného “Ty huso všech hus” – takto oslovuje Edith, když ho načapá s některou ze servírek, von Strohmova nadávka “Pse! Prase! Hyeno!” či Michellinino “Dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat”.

Obrovskou popularitu seriálu demonstrovala veřejná odezva, když měl představitel Reného Gordon Kaye v lednu 1990 těžkou autonehodu. Nehoda se stala jen pár dní poté, kdy noviny veřejně odhalili Gordonovu homosexualitu. Do nemocnice, kde byl ošetřován přišly tisíce vzkazů a přání brzkého uzdravení. Kaye se pozoruhodně rychle zotavil, a už 6 měsíců po nehodě byl zpátky na place.

Přestože je seriál humorem pestrý, bylo by nesprávné si nepřipustit, že seriál občas ztrácí ve stereotypech jakože: Francouzi jsou posedlí sexem, Němci neschopní bručouni a Angličani škrobení hlupáci.

Teď se dobře dívejte, budou to pouštět pouze jednou 🙂

Hodnocení:

 

https://www.youtube.com/watch?v=f6qRvZe8kLQ

Plný názevHaló, haló! / ´Allo ´Allo
Status:
Žánr:Komedie, válečný
Protagonisté: Gorden Kaye, Carmen Silvera, Richard Marner, Guy Siner, Rose Hill, Philip Kendall, Jack Haig, Richard Gibson, Kenneth Connor
Scénář:Jeremy Lloyd
Režie:David Croft, John B. Hobbs, Richard Boden, Martin Dennis
Stopáž: 30 minut
Rok výroby:1982
Epizody, série, celovečerní:9 sérií
Země původu:Velká Británie