Hra o trůny / Game of Thrones

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

 

Hra o trůny_Game of Thrones

 

Obsah:

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí – pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty – je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky…
Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit.

Hodnocení

Jeden z mála seriálů, který dokázal během několika sérií projít ohromnou spoustou proměn. První série pro mě byla peklo a stále jsem se divil, jak něco tak prázdného může mít obecně tak vysoké hodnocení.

Přišla druhá série a já měl pocit, že sleduju něco zcela jiného. Schopné postavy přežily, ty příliš čestné zemřely neby byly na útěku. Konečně se začaly profilovat linie, které si získají pozornost a taky za nic stály. Druhá a třetí série byly fantastické a já tiše záviděl autorovi propracovanost jak děje, tak charakterů, které jsou krásně šedé a každý se skrytími i otevřenými agendami.

Se sklopením k páté sérii se ovšem dostavila spíše frustrace. Přestože jsem věděl, že Martin si na nic nehraje a snaží se o realismus, už toho bylo najednou nějak hodně na místech, které člověka zasáhly přiliš. Ne v tom smylu, že by šokovaly způsoby. Ale protože autor ví, jak tnout na citlivé místo. Chápu, že jde o ságu, kde si nikdo nemůže být ničím jistý, ale jsou chvíle, kdy se vyskytuje tolik zmaru a pesimismu, že si říkáte „Proč to vlastně sleduju.“ a i jakýsi pocit Kvůli tomuhle fantasy nesleduju / nečtu, toho je dost v reálném světě.

Tvůrci seriálu navíc mnoho skutečně šokujících momentů použili už několikrát a vizuálně nemají už tolik čím překvapit, jen používají znova stejné koncepty. Podobně jako když si dáte dezert a pak už se vám nechce do propečeného hlavního chodu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=iGp_N3Ir7Do

Plný názevHra o trůny / Game of Thrones
Status:
Žánr:Drama, fantasy, dobrodružný
Protagonisté: Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Maisie Williams, Iain Glen, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley, Alfie Allen, Conleth Hill, Sean Bean, Michelle Fairley
Scénář:David Benioff, George R.R. Martin, D.B. Weiss, Vanessa Taylor, Bryan Cogman, Dave Hill, Jane Espenson
Režie:Alan Taylor, David Nutter, Alex Graves, Daniel Minahan, Alik Sakharov, Michelle Maxwell MacLaren
Stopáž: 60 minut
Rok výroby:2011
Epizody, série, celovečerní:
Země původu:USA, Velká Británie