Hry bez hranic / Jeux sans frontieres

STAŽENÍ PROFIL SERIEPEDIE RECENZE

seriál Hry bez hranic

 

Obsah:

Hry bez hranic byla ve své době velmi populární televizní soutěž.

S myšlenkou sjednotit země Evropy zábavnou formou přišel francouzský prezident Charles de Gaulle. Ta se zalíbila francouzské televizi, která od roku 1965 začala tuto soutěž vysílat, a to ve spolupráci s ostatními stanicemi.

Původně, od začátku her v 60. letech 20. století, se jich účastnily čtyři evropské země: Francie, Belgie, Německo a Itálie. Belgie s Německem (západním – SRN) se her neúčastní již od druhé sezóny, která začala v roce 1982. V té se do soutěže zařadila například i Jugoslávie (po jejím rozpadu pak Slovinsko), či Československo a Maďarsko.

Česko (dříve i Československo) se soutěže účastnilo v letech 1991 – 1995, 3x vyhrálo. Počet soupeřících zemí se vyhoupl na osm, pak kolísal kolem tohoto čísla sezónu od sezóny. Natáčení soutěže skončilo v roce 1999.

Každá země byla vyznačena zcela unikátní barvou (kromě Švýcarska a Řecka), Česku například patřila vždy barva oranžová.

Hodnocení:

Do značné míry televizní symbol 90. let. Krásně ulítlá televizní soutěž, která nikdy nesklouzla k trapnosti. Kromě sjednocení národů pod vlajkou zábavního soutěžního klání měla vždy velmi pestré provedení a disciplíny vycházely například s národních pověstí nebo pokrmů. Soutěž tak nenuceně seznamovala i kultury mezi sebou.

 

Plný názevHry bez hranic / Jeux sans frontieres
Status:
Žánr:Soutěžní, rodinný, sportovní
Protagonisté: Martina Adamcová, Petr Vichnar, Marcela Augustová, Barbora Kroužková, Pavel Zedníček, Martin Dejdar, Georges Beller, Olivier Minne, Daniela Lumbroso, Guy Lux, Camillo Felgen
Scénář:
Režie:Petr Burian, Giuliano Nicastro, Helmut Herrmann, Adam Rezek, Ivo Paukert
Stopáž: 81 minut
Rok výroby:1965
Epizody, série, celovečerní:
Země původu:Francie, Československo, Nizozemí, Velká Británie, Malta, Maďarsko, Česko, Portugalsko, Španělsko, Belgie, Švýcarsko, Západní Německo, Itálie, Řecko, Jugoslávie, San Marino, Tunisko, Lichtenštejnsko