Jak prosté / Elementary

STAŽENÍ

Obsah:

Moderní verze příběhů slavného londýnského detektiva nás tentokrát zavede do New Yorku, kde se Sherlock Holmes vzpamatovává z nedávné drogové závislosti a za asistence doktorky Joan Watsonové řeší obtížné případy pro newyorskou kriminálku. Americký seriál Elementary se nechal volně inspirovat podařenou britskou verzí klasických děl sira Arthura C. Doyla zasazených taktéž do 21. století.

Verdikt:

Elementary je spojením několika věcí, které celkem fungují a více věcí, které nefungují. Za prvé se hlásí k volné inspiraci britským Sherlockem z produkce BBC, takže se nevyhne srovnání s Cumberbatchovou postavou. V čemž selhává na celé čáře – za prvé upraveností, za druhé hereckým projevem. Za druhé je na Elementary hrozně vidět, že se chce Sherlockovi příblížit – už jen ta trapná šála a kabát.

Zatímco Británie převedla Sherlocka do moderní doby s vnitřní logikou a šmrncem, Elementary na původní koncept navěsila všechno možné v domnění, že když zachovají kostru s dedukcí, nepořádkem v bytě a nějakou tou neřestí (tentokrát alkohol), že to bude fungovat za všech okolností. Nebude.

Vlastnosti a schopnosti Sherlocka Holmese už dávno nemusí mít pouze sám slavný detektiv. To, na čem se chce Elementary svést, se tak stává zároveň její Achillovou patou, protože sama nenabizí nic nového, pouze jinak recyklovanou šablonu, která tu byla už nesčetněkrát. Krom toho ano, Sherlock se uměl dokonale namaskovat jako tulák, narkoman, žebrák nebo přistavní dělník. Ale nechodil takhle pořád. Pokud by série přišla s jinou (vlastní) postavou a její historií, mohla by uspět rozhodně více. Průměr by asi taky nepřekročila, ale i na ten průměr by toho potřebovala mnohem méně.

 

Plný názevJak prosté / Elementary
Status:
Žánr:Krimi, drama
Protagonisté: Jonny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn, Jon Michael Hill, Natalie Dormer, Dallas Roberts, Michael Nathanson, Jennifer Ferrin
Scénář:Robert Doherty, Robert Hewitt Wolfe, Mark Goffman, Cathryn Humphris, Corinne Brinkerhoff
Režie:Michael Cuesta, Seith Mann, Phil Abraham, Colin Bucksey, Larry Teng, Jerry Levine
Stopáž: 43 minut
Rok výroby:2012
Epizody, série, celovečerní:
Země původu:USA